Gülistan Doku’nun neden bulun(a)madığının cevapları!

Gülistan Doku’nun neden bulun(a)madığının cevapları!

Gülistan Doku soruşturmasının bir numaralı şüphelisi Zainal Abarakov’un telefonu ısrarlı çabalarla ancak 27 Şubat’ta incelemeye alındı, Abarakov bunu önceden biliyordu, incelemede aylarca Gülistan’a yazmadığı halde 26 Şubat’ta bir mesaj attığı görüldü. Rusça yazışmalarınaysa “özel” denilerek bakılmadı

Elekle su taşımaya benzeyen Gülistan Doku’yu arama çalışmalarının anlamsızlığı defalarca ortaya çıkarken, Gülistan’ın erkek arkadaşı Rus kökenli Zainal Abarakov’un telefon kayıtlarının incelenmesiyle ortaya çıkan kimi gerçekler, Abarakov’un alenen korunduğunu, soruşturmaya ilişkin önden bilgilendirildiğini ve Gülistan’ın kaybolmasının baş şüphelisi olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen’in, soruşturmanın baş şüphelisi durumundaki erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un telefon ve sim kart kayıtlarının incelenmesiyle oluşturulan rapora dair açıklamaları bu gerçeğin teyidi gibi.

Çimen, Abarakov’un telefonuna ilk önce el konulmadığını, ısrarlı başvuruları sonucu ancak 27 Şubat’ta incelemeye alındığını belirtiyor. Abarakov’un üvey babasının da çalıştığı Asayiş Şube polis birimi tarafından yürütülen soruşturmanın sağlıksızlığına işaret eden Çimen, Abarakov’un telefonuna el konulacağının bilgisine sahip olduğunu, bunun 26 Şubat’ta Meltem isimli arkadaşına yolladığı “Benim telefonu alacaklar. Geri verilince yazarım sana” mesajıyla da açık ettiğini vurguluyor.

Abarakov’un 5 Ocak’tan beri haber alınamayan Gülistan’a bu süre boyunca sadece 1 kere, o da telefon ve sim kartının incelemeye alınacağını öğrendiği 26 Şubat’ta mesaj yolladığını kaydeden Çimen sürece ilişkin şu bilgileri veriyor:

Gülistan’ın kaybolduğu ay bizler şüpheli Zainal Abarakov’un telefonunun incelenmesini istedik. Ancak kabul edilmedi. Daha sonra tepkiler üzerine savcılık, 27 Şubat tarihinde Abarakov’un telefon kayıtlarını inceleme kararı aldı. Abarakov, savcılığa telefonunu 27’sinde veriyor.

 

Ancak 26’sında Meltem adında bir arkadaşına ‘Benim telefonu alacaklar. Geri verilince yazarım sana’ diye mesaj atmış. Savcılıktan, önce bu çocuk telefonun alınacağını nasıl öğrenebilir? Defalarca babasının polis olduğunu ve etkin soruşturma yürütülmesine engel olduğunu söyledik. Bu detay kuşkularımızı haklı çıkardı. Rapordaki skandallar bununla da bitmiyor. Abarakov, 5 Ocak’tan beri haber alınamayan Gülistan Doku’ya sadece 26 Şubat günü mesaj atıyor. Aradaki 52 gün boyunca ne mesaj ne de arama yapıyor. Bir insan neden merak etmez çünkü Abarakov, Gülistan’a ne olduğunu biliyor.

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine göre bu çarpıcı gerçekler işin bir yanını oluştururken, diğer yanını da Abarakov’un telefonundaki Rusça yazışmalara “özel” denilerek bakılmadığıdır.

Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü tarafından telefonda yapılan inceleme sonucunda hazırlanan raporda, soruşturmaya konu bir suç unsuruna rastlanmadığı iddia edildiğini belirten Çimen, raporun kendisine 4 aydır verilmediğini ifade ediyor.

Avukat Ali Çimen, tüm bu gerçekler ışığında sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtiyor.

Gülistan’ın ailesi halen bekliyor!

5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan ve intihar ettiği senaryosuyla soruşturmanın yönü belirlenen Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’nun Dersim Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki arama çalışmaları devam ediyor. İntihar ettiği senaryosuna da uygun olarak Gülistan aylardır bu gölde aranıyor. Ailenin “madem öyle diyorsunuz o zaman kapakları açın, gölü boşaltın” talebi de yerine getirilmedi. Gülistan aranıyormuş gibi yapılan çalışma süresince ona ulaşılamazken aynı gölde Jandarma Uzman Çavuş Yılmaz Güneş ve hemen ardından da Aygül Doku’nun cesetleri bulundu. Fakat soruşturma ısrarla aynı yönde sürdürülüyor. Gülistan’ın annesi de ablası da halen barajın kıyısında bekliyor. Ölüsü de olsa Gülistan nerede diye sormaya devam ederek…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar