Gülistan Doku’ya 10 gün sonra “intihar mektubu” buldular!

Gülistan Doku’ya 10 gün sonra “intihar mektubu” buldular!

10 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, kardeşinin intihar mektubunun bulunduğu haberlerini yalanlayarak, sözkonusu notun eski bir şakaya ait olduğunu belirtti

10 gündür haber alınamayan ve bu duruma intihar süsü verilmek istenen Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Gülistan Doku’ya ilişkin günlerdir bulunamayan intihar mektubu (!)  ne hikmetse bugün Hürriyet üzerinden servis edildi! Mektup denilen not, 2 gün önce bulunmuş olmasına ve arkadaşları bunun bir şaka notu olduğunu söylemesine rağmen “son dakika” olarak servis edilen haber, tepkiler ve aileden gelen açıklamalar üzerine düzeltildi!

Gülistan’ın ailesi “Gülistan Doku’ya ait intihar mektubu olduğu değerlendirilen bir metnin yurttaki odasında bulunduğu ortaya çıktı” şeklindeki haberin doğru olmadığı belirten bir açıklama yaptı.

‘Haber yalan’

Doku’nun ablası Aygül Doku, intihar mektubu olarak yansıtılan mektubun doğru olmadığını belirterek, “Geçen yıla dair bir şaka notudur. Gülistan dağınık biri olmasından kaynaklı arkadaşları kendisiyle dalga geçtiği için kardeşim de böyle bir not yazıp dolabına asmış, eşyaları arasında silik bir şekilde bulundu. Yapılan haber yalandır. İtibar edilmemelidir. Bu tür haberler hakkında gereken yerlere başvurularımız olacak. Bu tür haberler aile olarak bizi yıpratıyor. Kesin ve somut olmayan bilgilerden haberler yazılmasını istemiyoruz. Ayrıca aileye teyit edilmeyen her haber için biz de gerekli yerlere başvuracağız” dedi.

HDP Kadın Meclisi Dersim’de

Bu arada HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, beraberindeki HDP heyeti Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan’ın kaybolması ve Dersim’de son dönemlerde yaşanan çocuk istismarı ve diğer gelişmelere ilişkin bölgede incelemelerde bulundu.

HDP Dersim İl Örgütü’nde açıklama yapan Taşdemir, Gülistan Doku’nun 10 gündür kayıp olduğunu hatırlatarak, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz ve Gülistan Doku nerede? demeye geldik” dedi. “İnsanlar Kürdistan’da kaybolunmaz, kaybedilir” diye vurgulanan açıklamalarda Gülistan’ın akıbetine ilişkin net bir bilgiye ulaşılıncaya kadar olayın peşinin bırakılmayacağı ifade edildi.

Dersim’e özel politika

Açıklamalarda, devletin Dersim’de yaşanan kadın cinayetleri ve çocuk istismarı vakalarına karşı bilinçli bir politikayla olayların üzerini örtmeye çalıştığı vurgulandı.

Pertek’te çocuklara yönelik istismar olayını da hatırlatan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, “Dersim’de Gülistan’ın kaybolması ve hem de Pertek’de çocuklara yönelik istismar olayı bu politikanın nasıl işletildiği nasıl görmezden gelindiği ve üstünün örtüldüğünü gösteriyor” dedi.

Harun Y’nin, Pertek halkının mücadelesi sonucu tutuklandığını söyleyen Taşdemir, “Ama biz biliyoruz ki Harun Y. sadece bu istismar ile gündeme gelmedi daha önce 2015 yılında zihinsel engelli bir çocuğun istismarı ile gündeme geldi ve o olayın üstü örtüldü. Dolayısıyla eğer o gün ciddi bir yargılama süreci yaşanmış olsaydı, gerçekten bu konuya ciddiyetle eğilmiş olunsaydı bugün bu çocuklar bu durumu yaşamayacaktı. Açıkçası bir göz yumma siyaseti izleniyor. Özellikle Dersimde bir göz yumma ve cezasızlık siyasetiyle üstünün örtülmeye çalışıldığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Heyet ayrıca Gülistan’a şiddet uygulayan sevgilisinin (Rus kökenli ve Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisin üvey oğlu Zaynal Abarok) son olarak gözetim altında tutulduğu söylenmesine rağmen ne verdiği ifadelere ilişkin bir açıklama yapıldığı ne de yurt dışına çıkarıldığı iddialarına ilişkin bilgi verildiğini belirterek, kadın örgütleri ve Desrim halkının duyarlılığı olmasa olayın üstünün kolayca kapatılacağının altını çizdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar