Gülistan’ı alıkoyan, darbeden Abarakov tutuklanmadı!

Gülistan’ı alıkoyan, darbeden Abarakov tutuklanmadı!

206 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’yu 4 ve 5 Ocak tarihlerinde zorla alıkoymaya çalıştığı bilirkişi raporuyla da tescillenen Zaynal Abarakov’un tutuklanması talebi reddedildi

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, dosyaya da eklenen bilirkişi raporu, HTS kayıtları ve tanık anlatımlarının ortaya koyduğu gerçeklerden yola çıkarak Gülistan’ın ayrıldığı erkek arkadaşı Zaynal Abarakov’un tutuklanması talebiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Ulusal Kriminal Dairesi’nin hazırladığı bilirkişi raporu, 5 Ocak’tan beri kayıp olan Gülistan Doku’nun Zaynal Abarakov tarafından 2 gün üst üste alıkonulmaya çalışıldığını, darp edildiğini, kendisiyle tehdit edilircesine konuşulduğunu gösteriyordu.

Bilirkişi tarafından hazırlanan bu çarpıcı rapor üzerine Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Abarakov’un tutuklamasını talep etti. Savcılık tutuklanma talebini reddederek, soruşturmanın tutuksuz devam edilmesine karar verdi.

Daha önce açığa çıkan belgeler Abarakov’un soruşturma hakkında bilgilendirildiğini, her gelişmeden haberdar edildiğini gösteriyordu. Bilirkişi raporuysa bu adamın Gülistan’ı alıkoymaya çalıştığını, darp ve tehdit ettiğini gösteriyordu. Bu gerçeklere rağmen savcılığın tutuklama kararı vermemiş olması Abarakov’un alenen korunduğunu olduğu kadar, kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet konusundaki devlet politikasının altını da kalınca çizmek ve meydan okumak anlamına geliyor. Abarakov’un üvey babasının polis olması, kentin Dersim olması da bu yaklaşımı pekiştiren başka faktörler olarak hükmünü konuşturuyor!

‘Su çekildiğinde ak ile karayı göreceğiz’

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen’in, Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı, Abarakov’un gözaltına alınarak tutuklanma talebinin reddedilmesi ile ilgili olarak konuşan Aygül Doku, “Geçtiğimiz Cuma günü aile avukatımız aracılığı ile Gülistan’ın erkek arkadaşı Z.A.’nın tutuklanması için Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştuk. Ancak Başsavcılık bugün tutuklanma istemini reddetmiş. Benim kardeşimin Ulusal Kriminal Dairesi’nin gönderdiği bilirkişi raporu ile 2 gün alıkonulduğu belirtilmişti. 4 Ocak gecesi kardeşimin zorla araca bindirildiği kesin ve ayrıca bu konuda görgü tanıkları da var. Yine bir gün sonra 5 Ocak günü sabah saatlerinde Gülistan, erkek arkadaşı Z.A.’nın çalıştığı kafeye gidip hızla çıkmaya çalışıyor ve erkek arkadaşı yine alıkoyuyor. Gülistan belki 5 Ocak günü o kafeden rahat çıkmış olsaydı belki bugün akıbetini biliyor olacaktık. Gülistan’ın, erkek arkadaşı Z.A tarafından 2 gün alıkonulduğu kanıtlanmışken, biz aile olarak bugün tutuklanma kararı bekliyorduk ama tutuklanmadı. Aile olarak bizim beklentimiz tutuklanacağı yönündeydi. Bu duruma çok üzüldük. Bu su indiğinde burası kurutulacak denildi bizlere. Bu su buradan çekildiğinde biz ak ile karayı göreceğiz. Gülistan buraya gelip intihar etmiş deniliyor. Ben, Gülistan’ın intihar ettiğine inanmıyorum. Gülistan gelip burada intihar etmiş ise bile bunun sorumlusu erkek arkadaşı Z.A.’dır ve tutuklanması gerekmektedir” dedi.

Öte yandan Gülistan Doku’nun son görüldüğü öne sürülen Sarısaltık Viyadüğü’nün altından geçen Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki suyun tahliyesi çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar su seviyesinin 9 metre düştüğü belirtildi.

Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 206’ncı günde, AFAD ekiplerinin gölde botlar ile yaptıkları kıyı ve yüzey aramasıyla devam etti. Doku’nun ablası Aygül Doku’nun da bot içinde katıldığı arama çalışmalarında bugün de bir ize rastlanmadı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar