Gülsan işçileri patronun evinin önünde

Gülsan işçileri patronun evinin önünde

Ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten atılan Gülsan işçileri bugün patronun Sarıyer’deki evinin önünde eylemdeydi

Ücret ve hak gaspı, fabrika kapatmalar, üretim kapasitesinin düşürülüp, makineleşmeye ağırlık verilmesi, işçi kıyımı saldırısı süreklilik ve yaygınlık kazanamaya devam ediyor. Gülsan Group’a ait ısıcam profil ve aksesuarı üreten Beylikdüzü’ndeki Gülsan Cam fabrikası da bu zincirin bir parçası.

Fabrikada çalışan 213 işçi ihbar ve kıdem tazminatları ile ücret alacakları ödenmeden işten çıkarıldı. Ekim ve Kasım 2018 tarihlerinde iki posta halinde işten atılan işçiler, gerek fabrika önündeki bekleyişleri ve gerekse hukuksal yollarla haklarını almaktaki ısrarlarını sürdürdüler. İşçiler bugün de patronun Sarıyer’deki evinin önünde eylem yaparak, 1,5 aylık maaş alacakları ile kıdem ve ihbar tazminatlarını istediler.

İşçilere DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş ve Gıda-İş sendikaları yöneticileri de katılarak destek verdi. İşçiler sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Gülsan işçisi yalnız değildir” sloganları attı.

Gülsan’da işçiler Ramazan Bayramı’ndan itibaren ücretleri düzenli ödenmediği için iş bırakarak (23 Ekim) tepki göstermişti. Eylemden sonra işçilerle görüşen patron ödemenin yapılacağını söylemiş, fakat ertesi gün “battık, konkordato ilan ettik” diyerek işçi kıyımının düğmesine basmıştı. Kıyıma ve haklarının ödenmemesine karşı fabrika önünde bekleyişe geçmişler, bu arada yasal yollara da başvurmuşlardı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar