Gülsüm Elvan: Mahkeme katili aklamaya çalışıyor

Gülsüm Elvan: Mahkeme katili aklamaya çalışıyor

Berkin Elvan’ın katledilmesine ilişkin görülen davanın 17. duruşmasında anne Gülsüm Elvan, “17 duruşmadır bu mahkeme o katili aklamaya çalışıyor’ dedi, sonraki duruşma 9 Aralık’a ertelendi

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan ve ertelenen davanın duruşmasında konuşan anne Gülsüm Elvan, “Siz öldürün diye doğurmadım ben çocuğumu” diye seslendi.

Gezi Direnişi günlerinde pusuya yatan polisin hedef alarak gaz fişeğiyle başından vurup, hayatını kaybetmesine neden olduğu 13 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili uzun uğraşlar sonrasında açılan davanın 17. duruşması, İstanbul Çağlayan’daki 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma salonuna pandemi bahanesiyle İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Berkin’in ailesi, avukatları ve sınırlı sayıda basın mensubu alındı.

Kimlik tespitleriyle başlayan duruşmada, önceki celsede tanık sıfatıyla ifadesi alınan polislerin dinlenmesi planlanıyordu, fakat gelmedikleri için önceki ifadeleri salonda okundu.

Mahkeme heyeti dosyayı esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa göndererek duruşmayı 9 Aralık’a erteledi.

Baba Elvan: 13 yaşındaki çocuk nasıl terörist olabilir?

MA’daki habere göre polislerin önceki ifadelerinin okunmasının ardından mahkeme başkanı, esas hakkındaki beyanlarını almak için sözü taraflara verdi. İlk olarak konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, çocuğunun özelikle hedef seçildiğini belirterek, “Hiçbir olay yokken benim çocuğumu bu ekrandaki katil, tetikçi vurdu. 13 yaşındaki bir çocuk nasıl terörist olabilir? Bunu açıklasınlar. Bir emniyet müdürü devlet bakanına “Berkin Elvan’ın illegal fotoğrafları servis edildi” diye mail yolluyor. Ailem yedi yıldır acı çekiyor. Dönemin başbakanı ailemi yuhalattı. Hangi vicdana sığar bu? 13 yaşındaki bir çocuğun terörist olduğu iddiasını aklamanız gerek. O dönem Abdullah Gül, Devlet Bahçeli arayıp başsağlığı diledi. Bu çocuk teröristse bu insanlar başsağlığı diler miydi? İsterseniz beni idam edin ama söyleyeceğim. Benim çocuğumun katili bu ülkenin cumhurbaşkanıdır. Karar verirken çocuğunuz varsa aklınıza onları getirip verin” dedi.

Anne Elvan: Hala Berkin’i çağırıyorum

Ardından söz alan Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Ben buraya Berkin olarak geldim. 17 duruşmadır bu mahkeme o katili aklamaya çalışıyor. Her şey meydanda. Öldürülen çocukların suçlusu adaleti sağlamayanlardır. Kimseyi öldürmedim, hırsızlık yapmadım. Meydanlarda yuhalandım. Hangi acıya yanayım? Çocuğumu o katil aldı benden. Ben yaşamıyorum, nefes alamıyorum. Soruyorum o katile: Çocuğu baba dediğinde benim çocuğumu hatırlıyor mu? En baştan beri çocuklar ölmesin, analar ağlamasın dedim. ‘Adalet mülkün temelidir’ diyorlar ya o adalet bize yok. Adalet sağlanmış olsaydı çocuklar ölmeyecekti. Siz öldürün diye doğurmadım ben çocuğumu. Sofraya otururken hâlâ Berkin’i çağırıyorum. Benim çocuğum 14 kilo haliyle sizi yargıladı. Mahkemenize, her şeye isyan ediyorum” diye konuştu.

‘Bu salonda biz yargılanıyoruz’

Elvan’ın kız kardeşi Özge Elvan, “Dokuz ay boyunca neler yaşadığımı anlatsam yetmez. Annemin gözüne her baktığımda evladının acısını yeniden yaşamaması için ona sarılmadım. Bu salonda biz yargılanıyoruz. Berkin’in masumiyetini anlatmaya çalışıyoruz. Bu çok ironik” dedi.

Av. Atalay: Hedef gözeterek atış yapıldı

Ardından söz alan Elvan’ın avukatı Can Atalay, olay günü polislerin sokağın başındaki hareketlerine ilişkin video kayıtlarının izlendiğini ifade ederek, “Gaz tüfeği kullanan polislerin pusu kurduğu, keşif yaptığı görülüyor. Atış yapan polis bu toplantı ve gösteri yürüyüşüne usulüyle müdahale etmemeye karar veriyor. 80 metre kala atış yaparak kasten vuruyor Berkin’i. Kasıt olduğu açık. Bilirkişi raporları da atış yapan polisin Fatih Dalgalı olduğunu ortaya koyuyor. Keşif sırasında jandarma ve polis arasındaki kavga nedeniyle jandarma dosyadan çekildi. Bu yüzden keşif raporu yok. Buna rağmen görüntülerle hedef gözeterek atış yapıldığı ortada. Atışın yapıldığı anda o sokakta bir toplantı ve gösteri yürüyüşü yok ama olsa bile Yargıtay içtihatlarına göre polisin önce uyarıda bulunması gerekirdi” diye konuştu.

Av. Akbulut: Polis şiddeti vardı

Avukat Çiğdem Akbulut da soruşturma aşamasında dosyaya giren delillerin tutuklu olduğu veya hayatta olmadığı için salonda bulunmayan meslektaşları tarafından toplandığını söyleyerek, şunları ifade etti: “Barışçıl eylemlere karşı artan bir polis şiddeti vardı o dönem. Yapılması gereken her bir olay için ayrı bir soruşturma açılmasıydı ancak Berkin’in vurulmasıyla ilgili dosya yüzlerce dosyayla birleştirilmişti ilk başta. Etkin soruşturmanın önündeki bir engeldi bu. Emniyet uzunca bir süre yanlış gün ve yanlış saatlerde Okmeydanı’nda görev yapan polislerin listesini gönderdi. Dosyanın eski savcılarından biri emniyete yazdığı yazıda olayla ilgili olmayan polislerin listesi gelmesi nedeniyle adeta isyan etti. Emniyet, görevli polis listesini göndermeyerek kasıtlı olarak dosyayı sürüncemede bıraktı. Olayın yaşandığı sokakta MOBESE kamerası olmasına rağmen kamera olmadığını bile yazdılar. Soruşturma savcısı keşif talep ettiğinde Sulh Ceza Hakimliği talebi ‘şu aşamada gerekli olmadığı ve bu talebin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacağı’ gibi akıllara zarar gerekçelerle reddetti. Şüpheliler vekili meslektaşlar soruşturma aşamasında dosyadaki işlemleri takip edebilirken bizim için gizlilik kararı getirildi.”

‘Timtik, adalet sağlansın diye öldü’

Elvan’ın katilinin cezalandırılmaması durumunda çocukların öldürülmeye devam edileceğini dile getiren Akbulut, şöyle devam etti: “Bu duruşmayı Berkin’in tutuklu avukatlarından ve Ebru Timtik’ten bahsetmeden bitiremem. Ona yöneltilen suçlamalardan biri sanık duruşmaya getirilsin diye açlık grevi yapmasıydı. O açlık grevi eyleminin sonrasında dosyada hareketlilik başladı. Resimler, isimler önümüze geldi. Bir avukat adaleti 14 yaşındaki müvekkili için açlığıyla istemek zorunda kaldı. Ebru Timtik, Berkin Elvan’ın avukatıydı. Bütün halk çocukları için adalet sağlansın diye ölüm orucu tutarken öldü.”

‘Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunulmalı’

Tekrar söz alan avukat Can Atalay, Ulusal Kriminal Büro raporunda sanığın boyunun uzunluğuna kadar bilgi verdiğini söyledi. Fatih Dalgalı’nın kasıtlı olarak tetiği çektiğini ifade eden Atalay, şunları söyledi: “Berkin Elvan’ın inancı ve ailesinin kökeni nedeniyle delil karartıldı bu dosyada. Berkin Elvan’ı kasten öldürdüğü için sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz. Sorumluluğu bulunan tüm sıralı amirlerle ilgili suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz. Yetmez, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında da suç duyurusunda bulunulmalıdır. Yetmez, ‘Emri ben verdim’ diyen dönemin Başbakanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır.”

Sanık polis Dalgalı: Bir bilgim yok

Ardından dinlenilen sanık polis Fatih Dalgalı, “Baştan beri karşı tarafın avukatlarının söyledikleri standarttır. Konuştukları varsayım ve hayalidir. Keşif esnasında polis ve jandarmanın kavga ettiğini söylüyorlar. Bunu da ispat edemiyorlar. Kimsenin yaralanmasıyla bir ilgim yok” dedi.

Sanık polisin avukatları da Elvan ailesinin avukatlarının beyanlarına itiraz ettiklerini söyledi. Eski dilekçelerini tekrar ettiler.

Duruşma ertelendi

Ardından duruşmaya ara verildi. Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti dosyayı esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa göndererek duruşmayı 9 Aralık’a erteledi.

‘Katil dönemin Cumhurbaşkanıdır’

Duruşma sonrası tekrardan adliye önünde bir araya gelen aile ve avukatlar açıklama yaptı. Burada konuşan Elvan’ın babası Sami Elvan, hukuka ve adalete aç olduklarını belirterek, “Çocuğumu öldüren kişi ekranlara çıkarak suçsuz olduğunu anlatıyor. Çünkü arkasındaki güce güveniyor. Ancak bütün deliller onun katil olduğunu gösteriyor. Çocuğumun katili dönemin başkanı ve cumhurbaşkanıdır. Çünkü ‘Emri ben verdim. Benim polisim destan yazmıştır’ demiştir” diye konuştu.

‘Kardeşçe yaşamak istiyoruz’

Anne Gülsüm Elvan ise adalet taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, şunları dile getirdi: “Adalet Ebru Timtik ile mezara gömüldü. Ama biz o adaleti oradan çıkartırız. Bu devran böyle gitmez. Halen çocuklar öldürülüyor. Van’da iki kişi helikopterden atıldı. Yeter artık diyoruz. Biz kardeşçe yaşamak istiyoruz.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar