Gür Metal’de sendikal kıyım ve direniş

Gür Metal’de sendikal kıyım ve direniş

Gür Metal’in Tuzla’daki fabrikasında Türk Metal’de örgütlenen işçiler, karşılarında işçi kıyımı buldular; üçü kadın altı işçi “ekonomik daralma” bahanesiyle işten atıldı, fabrika önünde direniş başladı

Sözümona Anayasal hakları olan sendikal örgütlenmeye giden işçiler ya işten atılıyor ya da atılma tehdidiyle örgütlenme yönelimleri baskılanıyor. Gür Metal’in Tuzla’daki fabrikasında çalışan işçiler de  Türk Metal’de örgütlenince patronların alışıldık sendika düşmanlığı tutumu devreye girdi ve ilk olarak altı işçinin işine son verildi. İşten atılan işçiler dün fabrika önünde direnişe başlarken, çalışan işçiler de öğlen molasında onları alkış ve sloganlarla destekledi.

Gür Metal patronu da alışık olduğumuz gibi üçü kadın altı işçiyi “ekonomik daralma” gerekçesiyle işten attı. Türk Metal gibi ipliği pazara çıkmış bir sendikanın işyerinde örgütlenmesine bile tahammül etmeyen patron “ekonomik daralmadan” bahsederken; işçiler, fabrikada işlerin yolunda olduğunu, herhangi bir ekonomik daralma yaşanmadığını belirtiyorlar.

Fabrika önünde direnen işçiler sendikalı olarak işe geri dönünceye kadar direneceklerini belirtiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar