Güvenilmez dünya

Güvenilmez dünya

Güvensiz dünya danışmanlık patlamasının yaşandığı bir yer, sayıları ve çeşitleri gittikçe artan “nasıl yapmalı” uzmanlarıyla dolu bir seradır

(…) yaşanan güçlükler ve ıstıraplar parçalı ve dağınık olduğu gibi, meydana getirdikleri muhalefet de öyledir. Muhalefetin dağınıklığı, onu yoğunlaştırıp ortak bir davaya bağlamanın ve ortak bir suçluya karşı yönlendirmenin güçlüğü, sadece çekilen acıları daha buruklaştırıyor. Çağdaş dünya, ümitsizce dışarı çıkacak bir yol arayan yüzer gezer korku ve hayal kırıklıklarıyla ağzına kadar dolu bir kaptır, hayat, belirsizlikleri, bulanık hatları ve gizli kökleri yüzünden iyice korkutucu bir hal alan karanlık vesveselerle ve meşum önsezilerle aşırı doymuş durumdadır. Diğer aşırı doymuş çözeltilerde olduğu gibi, bir toz zerreciği -mesela bir Sidney Cooke*- şiddetli bir yoğunlaşmanın zembereğini boşaltmaya yeterli.

Günümüzdeki güvensizlik, bir uçaktaki yolcuların pilot kabininin boş olduğunu, kaptanın dostane sesinin aslında önceden kaydedilmiş bir mesajın teypten çalınmasından ibaret olduğunu keşfettiklerinde yaşayabilecekleri hisse benzer.

(…) Sorun, bizi kendilerine güvenmeye çağıran kural ve kılavuzlardan yana bir kıtlık olması değil (aksine, güvensiz dünya danışmanlık patlamasının yaşandığı bir yer, sayıları ve çeşitleri gittikçe artan “nasıl yapmalı” uzmanlarıyla dolu bir seradır); sorun daha çok herhangi bir kural ya da kılavuza kayıtsız şartsız güven yatırımında bulunmanın artık akıllıca görünmemesidir; sunulan bütün kural ya da kılavuz endemik gibi görünen uçuculuğu gözönünde bulundurulduğunda, böyle bir yatırım yapmak çok kısa bir süre sonra düpedüz felakete yol açabilir.

* İngiltere’de hükümlü bir çocuk tacizcisi ve seri katil

[Zygmunt Bauman, Siyaset Arayışı]


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar