Habaş’ta faciadan dönüldü!

Habaş’ta faciadan dönüldü!

Sık sık iş cinayetleri ve kazalarla gündeme gelen HABAŞ’ta meydana gelen işyeri kazasında faciadan dönüldü. Ocağın devrilmesi sonucu 4 işçi yaralandı.

Adı iş cinayetleriyle özdeşleşmiş HABAŞ’ta bugün yine ölümden dönüldü. Potanın kaldırılıp, taşıma aracına yerleştirilmesi esnasında 80 tonluk sıvı çelik dolu ocağın devrilmesi sonucu 11 işçi yaralandı, işçilerden dördünün ağır yaralı olduğu öğrenildi.

Evrensel’in haberine göre İzmir’de bulunan HABAŞ Demir Çelik fabrikasında 00.00-08.00 vardiyasında, 1. sürekli döküm makinesi diye geçen çalışma alanında, 120 tonluk pota kaldırılıp taşıma aracına yerleştirilirken ocak devrildi. Yaklaşık 80 ton sıvı çelik işletme alanına döküldü. Kazadan etkilenen toplam 11 işçiden dördünün ciddi yaralanmalarla hastaneye kaldırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Belden aşağısı yanan ve yüzünde yanıklar olan iki işçinin Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı, belden aşağısı yanan işçinin yoğun bakım ünitesinde olduğu öğrenildi.

Gazeteye konuşan bir HABAŞ işçisi kazanın faciaya dönüşmemesinin herkesin içini rahatlattığını söylese de olayın boyutunun çok büyük olduğunu aktardı.

Pota devrilmesinin yaşandığı andan itibaren tüm çelikhanede çalışmanın durduğu, işyerinin 1-2 gün kapalı kalabileceği belirtildi: “Bugün çelikhane durmak zorunda kaldı. Ortalığın temizlenmesi ve hasar telafisi 1-2 günü bulur. Belki diğer ocaklar çalışır ama buranın çalışmayacağı kesin. İşin bu kısmı önemli değil, önemli olan olayın daha büyük acılara yol açmaması. O an orası kalabalık olsaydı bir facia olabilirdi, insanların gidip geldiği bir alanda yaşandı kaza. Korkutucu bir durum.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar