Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan 400 işçi ücretlerini alamıyor

Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan 400 işçi ücretlerini alamıyor

Hacettepe Üniversitesi Beytepe ve Merkez Kampüsleri Sosyal Tesisleri’nde sözleşmeli olarak çalışan 400 işçi 2 aydır ücretlerini alamayınca kısa çalışma ödeneğine başvurdu, başvuruları kabul edilmesine rağmen günler geçmesine rağmen ödeme yapılmadı

Salgın sürecinde işyerleri kapanan ya da düşük kapasiteyle çalışan birçok işçi için başvurusu yapılan kısa çalışma ödeneği ödemelerindeki “aksamalardan” birini de Beytepe ve Merkez Kampüsleri Sosyal Tesisleri’nde sözleşmeli olarak çalışan 400 işçi yaşadı. 2 aydır ücretleri ödenmeyen işçiler 5 Mayıs’ta İŞKUR’a başvurdular. 25’i dışında hepsinin başvurusu kabul edildi. Bu kabul e-devlet üzerinden de görüldü, ancak aradan geçen günlere rağmen henüz hiçbir ödeme yapılmadı.

Başka işçilerin de boğuştuğu bu sorunla ilgili olarak patron ve sendikayla görüşen işçilere patron tarafından “bekleyin”, “sistemde sorun vardır” gibi yanıtlar verildi.

Bir taraftan geçim sıkıntısı diğer taraftan işten atılma korkusu yaşayan işçiler patrona, ücretleri ödemesini, İŞKUR tarafından ödeme yapıldığında bu parayı kendisine iade edeceklerini söylediler, fakat bu da kabul görmedi.

İşçiler sorunu bir de Rektörlüğe taşıyacaklarını belirterek, bu durumda beklemenin herhangi bir sonuç getirmediğini belirtiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar