Haiti’de hükümet karşıtı eylemlere saldırı

Haiti’de hükümet karşıtı eylemlere saldırı

Başkent Port-au-Prince’de düzenlenen protestolar sırasında açılan ateş sonucu2 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı

YAŞANACAK DÜNYA

Karayipler ülkesi Haiti’de yolsuzluğun ve yoksulluğun tetiklediği hükümet karşıtı protestolarda açılan ateş sonucu iki kişi öldü, beş kişi yaralandı.

Polis, Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifası talebiyle başkent Port-au-Prince’de düzenlenen protestolar sırasında, “kim tarafından açıldığının henüz belli olmadığı” belirtilen ateşte 2 kişinin hayatını kaybettiğini, dört kişinin yaralandığını“ açıkladı.

İki polis aracının yakıldığı eylemlerde on iki kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Jacmel, Cap-Haitien, Saint-Marc ve Gonaives kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi. Amerika kıtasının en yoksul ülkelerinden Haiti’de şubat ayında yüksek enflasyon, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlayan hükümet karşıtı protestolara, son günlerde başta başkent Port-au-Prince’de olmak üzere yüz binlerce kişi katıldı. ABD yanlısı olmakla suçlanan Devlet Başkanı Moise’ye tepki gösteren eylemciler, gösterilerde ABD bayraklarını ateşe vermişti.

Protestocuların araçlar ve büyük taşlarla barikatlar kurması sonucu bazı şehirler arasında ulaşım aksadı. Protestocuların lastik yaktığı ve yolları kapattığı gösteriler nedeniyle çok sayıda mağaza ve benzin istasyonu kapandı.

Polis, devlet başkanlığı sarayının yakınlarına barikat kurduğunu ve bu barikatları aşmaya çalışan protestoculara göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar