Hakimden avukatlara hakaret!

Hakimden avukatlara hakaret!

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan müvekkilleri Avukat Berdan Acun’un ifade işlemlerinde hazır bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve avukat Yunus Muratakan’ı provokasyon çıkarmakla suçlayan hakim, “Terbiyesizlik yapma” ifadeleriyle hakarette bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukat Berdan Acun’un dünkü ifade işlemleri sırasında hazır bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ve Avukat Yunus Muratakan’a hakim Yunus Emre Kılıçlar, “provokasyon çıkarmaya çalışıyorsunuz”, “terbiyesizlik yapma” ifadeleriyle hakarette bulundu. Avukatları haklarında tutanak tutmakla tehdit eden hâkim, yaşananları tutanağa geçirmediği gibi avukatların hazırladığı tutanağı da dosyaya koymadı.

DTK soruşturması kapsamında başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan 43 kişiden 16’sı dün polisteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ifadeleri alınmadan Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 16 isimden 8’i tutuklanırken, sekiz kişi ise adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, dünkü ifade işlemleri sırasında hâkimin kendisi ile birlikte Avukat Yunus Muratakan’a hakaret ettiğini açıkladı. Aydın, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklamaya sevk edildikten sonra serbest bırakılan müvekkili avukat Berdan Acun’un ifadesi sırasında söz konusu durumun yaşandığını, hazırladıkları tutanakla birlikte sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Paylaşılan tutanakta hâkimin iki avukata dönük saldırgan tutumu ayrıntılarıyla anlatıldı. Avukatların müvekkilleri hakkında yürütülen soruşturmanın “gizlilik” kararıyla yürütülmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtmesi üzerine hâkim avukat Muratakan’a, “Buraya provokasyon çıkarmaya mı geldiniz? Sesiniz çok yüksek çıkıyor” suçlamasında bulundu. Daha sonra avukatların savunmalarını dinlemeyip, önündeki bilgisayara sabitlenen hakimin bu tutumuna tepki gösteren Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın savunmanın dinlenmesi zorunluluğunu hatırlatarak, “Biz de size arkamızı dönerek savunma yapabilir miyiz” dedi. Aydın’ın bu sözleri üzerine hâkim, “Terbiyesizlik yapıyorsun, terbiyesizlik yapma” diye hakaret etti.

Hâkim, “Diyarbakır’da Sulh Ceza Hakimliği yaptığım gündem beri ikidir sorguya katılıyorsun. Birincisi öldürülen avukat dosyasında diğeri ise bu dosyada. Her iki dosyada da provokasyon çıkarmaya çalışıyorsun, bunu tutanak altına alacağım” sözleriyle Aydın’ı tehdit etti.

Baro Başkanı Aydın ve diğer avukatların yaşananlara ilişkin tuttuğu tutanak ise hâkim tarafından dosyaya konulmadı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar