Hakkını isteyen işçiler darbedilerek gözaltına alındı

Hakkını isteyen işçiler darbedilerek gözaltına alındı

Adem Çelik Şirketler Grubu’na bağlı Beykent Üniversitesi’nin Avalon şantiyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi işçiler haklarını talep etmek için sürdürdükleri direnişte polis zoruyla gözaltına alındı

Adem Çelik Şirketler Grubu’na bağlı Beykent Üniversitesi’nin Avalon şantiyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi işçiler, yasal hakları olan alacaklarını istedikleri için polis şiddetine maruz kalarak gözaltına alındılar. Sabah şirket binası önüne gelen işçiler, dün üzerlerine aracını süren patronun önünü kesme hazırlığı yaparken, henüz kaldırımda bekledikleri sırada polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alındı. 17 işçi gözaltına alınırken, diğer işçiler şirket önündeki direnişi devam ettiriyor.

Avalon şantiyesinde çalışırken işten atılan ve geriye dönük fazla mesai, yol parası, hafta sonu ve resmi-dini tatillerdeki çalışmaların karşılığının ödenmesini talep eden işçiler,  şirketin ve şantiyenin önünde eyleme başlamıştı. Şantiyede çalışan arkadaşları onları yalnız bırakmamış, toplu halde ziyaret etmişti. Dayanışma gösteren işçilerin çıkışı verilmiş, fakat tüm çalışanların tepkisi üzerine bu çıkış kararı geri alınmıştı.

Direniş devam ederken içerde de işçiler geriye dönük haklarının ödenmesi için eyleme başlamış, son olarak da malzeme deposunu kilitleyerek, oturma eylemi gerçekleştirmişti.

İşçilerin bu tutumlarına alışık olmayan, hak gasbını meşru hakkı gören patron eylemi gerçekleştiren 19 işçinin çıkışını vermiş, işten atılan işçiler şirket önünde devam ettirilen direnişe katılmıştı.

Dün itibariyle direnişe katılan işçilerin üzerine patron aracını sürmüş, güvenlikçileri de fiili saldırı gerçekleştirmişti. İşçilerin kararlı duruşuyla saldırı püskürtülmüş, direniş halaylar, sloganlar, ajitasyon konuşmalarıyla devam etmişti.

İşçinin hakkını gasbederek kendilerinin koydukları yasaları çiğneyen patronların devleti bu suçu işleyenleri değil, hakkını isteyen işçiyi zor kullanarak gözaltına aldılar!

İnşaat-İş gözaltına alınma anlarını sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar