‘Haklarını ödeyemeyiz’ dedikleri sağlık emekçilerinin hakları ödenmiyor!

‘Haklarını ödeyemeyiz’ dedikleri sağlık emekçilerinin hakları ödenmiyor!

Sağlık emekçilerine yapılacak ek ödemelerin Kasım’dan bu yana bütçe yetersizliği bahanesiyle yapılmadığı, tepkiler üzerine yapılacağı söylense de bu sefer de bürokratik işleyiş sorunlarına takınıldığı, ödemelerin ancak Ocak sonunda yapılması beklendiği açığa çıktı. AKP’nin arka bahçesi Memur Sen bile bu duruma tepki gösterdi

Koronavirüs salgınıyla mücadelenin en ön saflarında yer alan ve devlet yetkililei tarafından sık sık alkışlanarak “hakkınızı ödeyemeyiz” denilen sağlık emekçilerinin haklarının gerçekten de ödenmediğini herkes biliyor. Salgın koşullarında sağlıklarını, canlarını, çocuklarının bakımını, sosyal hayatlarını ve dahası canlarını ortaya koyan sağlık emekçilerini balkonlardan alkışlayanlar gerek emekçilerden gerekse toplumun genelinden gelen talep üzerine ek ödeme yapılması kararı almıştı. Tüm sağlık emekçilerini kapsayacak biçimde değil, belirli kademelerde yer alanları kapsayan, kapsayanlar arasında da ciddi farklar koyan bu ayrımcı kararı da hiçbir zaman düzenli olarak yerine getirmedi. Ek ödeme yapılacağını söylediği emekçiler için o ödemeleri her defasında çeşitli gerekçelerle geciktirdi.

Son olarak Kasım ayından bu yana o ödemelerin yapılmadığı, neden yapılmadığı sorusuna “bütçe yetersizliği” yanıtı verildiği, tepkiler üzerine bu handikap da aşıldıktan sonra bu sefer de bürokratik işleyişteki hantallığa takınıldığı ve sonuç itibariyle Kasım ayından bu yana yapılması gereken ödemelerin yapılmadığı açığa çıktı.

Sağlık emekçileri bu duruma tepkilerini sosyal medya ve belirli platformlardaki açıklamalarıyla dile getirmiş ve “Paralı köprüleri, otoyolları, tünelleri işleten müteahhitlere dolar üzerinden bol keseden ödeme yapılırken gecesini gündüzüne katan, sağlığını hiçe sayarak çalışan sağlık personeline hakkının verilmemesini anlamak mümkün değil” demişti.

Sağlık emekçilerine Kasım ayından beri ek ödeme yapılmamış olması ve bu durumun Ocak 2021’nin sonuna kadar devam edeceğinin öğrenilmesi üzerine AKP’nin arka bahçesi olmak dışında bir özelliği olmayan Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen bile tepki göstermek zorunda kaldı.

Sağlık emekçilerinin birikmiş öfkesini bizzat yerinden gören bu sendikanın başkanı Semih Durmuş, yılın ilk haftası geride kaldığı halde hala kasım ayı ilave ek ödemelerinin yapılmadığını belirterek, “Geçmişe dönük ödemeler verilmediği gibi devam eden süreye ilişkin bir açıklama da yapılmamıştır. Bu belirsizliği ve sessizliği anlamak ve hak vermek mümkün değildir” dedi. Benzer gecikmelerin önceki 3 aylık ödeme döneminde de yaşandığını belirten Durmuş, “Sağlık çalışanları yaşananları sorumsuzluk olarak değerlendirmiştir. Bu durum, sağlık çalışanları arasında çok ciddi huzursuzluklara ve sorunlara yol açmaktadır” dedi.

Sağlık Sen: Masa başı kalem oyunları yerine saha gerçekliğini dikkate alsınlar

Sağlıkçılara yönelik ek ödeme uygulamalarının hakkaniyetle yapılmadığı eleştirisinde bulunan Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş, hükümete şu eleştirilerde bulundu:

Hakkaniyetli ödemelerin yolu masa başı kalem oyunları yerine, saha gerçekliğinin dikkate alınmasından geçmektedir. Sağlık çalışanlarının tamamı pandemiyle kahramanca mücadele etmektedir. Kimi yoğun bakım ünitelerinde kimi filyasyon görevlisi olarak sokaklarda, kimi hasta karşılıyor kimi de laboratuvar işlemleri yapıyor. Buna karşın, ilave ek ödeme uygulamasından sınırlı sayıda çalışan yararlanıyor.

 

Büyük haksızlık ve saygısızlık’

 

Bu apaçık ayrımcılıktır, haksızlıktır. Hayat kurtarmak için canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarına, günü kurtarma amaçlı yaklaşım sergilemek, çok büyük haksızlıktır, saygısızlıktır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar