Halfeti’deki işkencenin boyutları anlatımlarla ortaya çıkıyor

Halfeti’deki işkencenin boyutları anlatımlarla ortaya çıkıyor

Halfeti’de gözaltına alınan Mehmet Emin Yıldırım’dan sonra, Mehmet Hayri Çiftçi ve Mustafa Çiftçi de mahkeme salonunda işkenceleri anlattı. Anlatılanlar işkencenin boyutlarını ortaya koyuyor

Urfa’nın Halfeti İlçesi’nde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından Halfeti ve Bozova’da yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınandan serbest bırakılanlar hem mahkemede hem de dışarda yaptıkları açıklamalarla işkencenin boyutlarını ortaya koydular.

Mehmet Emin Yıldırım Gözaltına alınışı sırasında ve Yaylak Jandarma Karakolu ile Urfa TEM’de yaşadıkları işkenceleri anlattı

Bozova’nın Koçhisar Mahallesi’ndeki evinden akrabalarıyla birlikte işkence edilerek gözaltına alınan ve gözaltı süresince kaba dayak dışında elektrik, falaka gibi sistematik işkencelere de maruz bırakılan Mehmet Emin Yıldırım yaşadıkları dün anlatmıştı. Yıldırım, 65 yaşındaki babasının da işkence gördüğünü, oğlunun ayaklarının altının patladığını ve atılan dikişlerinde ayaklarına basılarak yeniden patlatıldığını, bu süre boyunca çıkarıldıkları doktorun yüzüne bakarak “bir şey yok” dediğini aktarmıştı. Yaylak Jandarma Karakolu ve Urfa TEM şubede gördükleri işkenceleri anlatan Yıldırım, halen gözaltında tutulanların yaralarının kendisininkinden ağır olduğunu belirtmişti.

Mahkeme salonunda işkenceleri anlattılar

Halfeti’de gözaltına alınanlardan 10 kişi daha serbest bırakıldı. Mehmet Hayri Çiftçi ve Mustafa Çiftçi, mahkeme salonunda gözaltında gördükleri işkenceyi anlattı.

“Örgüte yardım yataklık etmek” iddiasıyla savcıya ifade veren Abdullah Buğa, Abdurrahman Çiftçi, Ahmet Yıldırım, Ali Zencirkıran, Kenan Yıldırım, Mehmet Kaçar, Mehmet Hayri Çiftçi, Mustafa Çiftçi, Müslüm Yıldırım ve Sinan Yıldırım “adli kontrol” talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

‘Su döküp falakaya yatırdılar’

MA’nın haberine göre hakime ifade verenlerin tamamı “adli kontrol” talebini reddederek, serbest bırakılmalarını isterken, Mehmet Hayri Çiftçi ve Mustafa Çiftçi gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını anlatarak, rapor için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmelerini talep etti. Hayri Çiftçi, mahkemeye şu ifadeyi verdi: “Emniyetteki ifadem doğrudur. Bana jandarma karakolunda işkence yapıldı. Üzerime basıldı, darp izli var. Cop vuruldu, parmaklarıma ve ayaklarıma vuruldu. Su döküp falakaya yatırdılar. Bu olaylar jandarma karakolunda oldu. Emniyette ise gözlerimi kapatıp, 2 kat yukarı çıkartıp cinsel organıma elektrik şok verdiler. Ellerimi ayaklarımı bağlayıp üzerime abandılar. İlgililer hakkında şikayette bulunacağım. Adli kontrol talebinin reddini talep ediyorum.”

İşkence kayıtlara geçti

Mahkeme, kayıtlara şu ifadeyi geçti: “Mahkeme gözleminde şüphelinin sağ omuzunda yaklaşık 10 cm kızarıklık olduğu görüldü.”

Hayri Çiftçi’nin Avukatı Sevda Çelik Özbingöl ise, dosyada somut delil olmadığını adli kontrol talebinin reddedilmesini ve adli tıp raporu alınmasını istedi.

‘Gözaltında işkence yapıldı’

Mahkemeye ifade veren Mustafa Çiftçi ise, şunları kaydetti: “Emniyet ifadem doğrudur. Bana gözaltına işkence yapıldı. Gözlerimi bağladılar, elektrikle mi elle mi vuruldu bilmiyorum, ancak bel altım ağrıyordu. Jandarma karakolunda bana tekme tokat vurdular, kulağım ağrıyor. Bu duruma ilişkin şikayette bulunacağım. Adli kontrol talebinin reddini talep ediyorum.”

Çiftçi’nin avukatı Sevda Çelik Özbingöl, müvekkilinin kendi rızasıyla karakola gittiğini, kötü muamele gördüğünü belirterek, adli tıp raporu tutulmasını ve adli kontrol talebinin reddedilerek serbest bırakılmasını istedi.

Mahkeme kararı 

Kararını açıklayan mahkeme, Kenan, Müslüm, Sinan ve Ahmet Yıldırım ile Mehmet Hayri Çiftçi hakkında haftada bir gün imza atma koşulu olarak adli kontrol uygulanmasına, Abdullah Buğa, Abdurrahman Çiftçi, Mehmet Kaçar, Mustafa Çiftçi ve Ali Zencirkıran hakkında adli kontrol talebine gerek olmadığına, yurtdışı yasağı getirilmesine karar verdi.

Mahkeme, Mehmet Hayri Çiftçi ve Mustafa Çiftçi’nin adli tıp raporu talebinin delil toplama kapsamında olduğunu, soruşturma aşamasında delil toplama yetkisinin cumhuriyet savcısında olduğunu belirterek, talebi reddetti.

Halfeti olaylarında gözaltına alınanlardan 10 kişi dün adliyeye sevk edilmiş, 9’u serbest bırakılırken Abdullah Çiftçi ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

Gözaltındakiler 10’ar kişilik gruplar halinde adliyeye çıkarılmaya devam ediyor.

Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından 19 kişinin gözaltına alındığı Koçhisar mahallesinden 4 kişi daha gözaltına alındı.

Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili (Dêrto) mahallesinde polisler ile HPG’li oldukları iddia edilenler arasında yaşanan çatışmadan sonra 19 kişinin gözaltına alındığı Bozova’nın Koçhisar (Qoser) mahallesinde sabaha karşı yapılan ev baskınlarında 4 kişi daha gözaltına alındı. Jandarmanın gerçekleştirdiği baskınlarda kapıları kırılarak gözaltına alınan Mahmut Pehlivan, Vakas Kılıç, Abdullah Polat ve Besravi Atmaca’nın Urfa TEM Şubeye götürüldüğü belirtildi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar