Hanau’da ırkçı katliam protesto edildi

Hanau’da ırkçı katliam protesto edildi

Almanya’nın Hanua kentinde 19 Şubat günü yaşanan ırkçı saldırı ve katliamı protesto etmek için binlerce kişi bugün Hanau’da toplandı

YAŞANACAK DÜNYA

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da katıldığı eylemde ırkçılığa ve hükümetin politikalarına tepki gösterildi.

Freiheitsplantz Meydanı’nda yapılan mitingle başlayan eylemde katliamı lanetleyen döviz ve pankartlar taşındı. Eylemde bugüne kadar Naziler tarafından öldürülenlerin ailelerinin ve ırkçı saldırılara maruz kalanların mesajları, dayanışma mektupları okundu.

Almanyalı, Türkiyeli ve Kürdistanlı ve diğer halklardan birçok örgüt, sendika ve sol grubun destek verdiği gösteride Almanya’da artan ırkçılığın artık tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekildi.

Hayatını kaybedenlerin isimlerinin teker teker okunduğu gösteride hiçbir şekilde ırkçılığa müsamaha gösterilmemesi gerektiği ifade edildi.

Mitingin ardından yürüyüşe geçildi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı dövizleri taşıyan kitle sık sık “Irkçılık ve faşizme hayır!” ve “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarını attı.

İlk saldırının gerçekleştiği “Heumarkt” Meydanı’ndan geçen kitle burada mumlar yakıp çiçekler bıraktı.

Yürüyüşün sonunda yeniden “Freiheitsplatz” Meydanı’na dönülerek eylem bitirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar