Hani koronavirüs tedavisi parasızdı!

Hani koronavirüs tedavisi parasızdı!

Torbalı Devlet Hastanesi’nde tedavi gören ve SGK’sı olmadığı için çıkarılan 1632 TL’lik faturayı ödeyemeyince iyileşmeden “taburcu” edilen 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi’nin yaşadıkları siyasi iktidarın bir yalanını daha gözler önüne serdi

Yalanı siyasetin temel enstrümanı olarak kullanan siyasi iktidarın bu yaklaşımı, toplum sağlığı konusunda da elbette ki değişmiyor. Koronavirüs salgınında bunun somut ifadeleri defalarca tekrarlandı.  Vaka sayıları konusundaki yalanlar açığa çıktığında “vakayla hasta aynı şeyler değil” savunması yapmaları mı dersiniz, üzerine gidildiğinde “ulusal çıkarlar”dan bahsetmeleri mi… Bu yalanlardan birinin de “koronavirüs tedavilerinin özel hastaneler de dahil parasız yapılacağı” olduğunu biliyorduk. Nitekim Torbalı Devlet Hastanesi’nde tedavi gören ve SGK’sı olmadığı için çıkarılan 1632 TL’lik faturayı ödeyemeyince iyileşmeden “taburcu” edilen 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi’nin yaşadıkları bunun son açık ifadesi oldu.

Basına yansıyan haberlere göre 11 Ocak’ta koronavirüs testi pozitif çıkan 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi, ağırlaşınca Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Üç gün yoğun bakımda kalan Köstekçi’ye SGK’siz olduğu için 1632 TL’lik fatura çıkarıldı. Hastane yönetimine parası olmadığını söyleyen Köstekçi, tutulan tutanakla iyileşmeden taburcu edildi.

Hastane tarafından tutanakta şunlar yazıldı;

“Sosyal güvencesi olmadığı için ücretli tedavi uygulandığı, 1632 lira tedavi gideri olduğu ve ödeyemediğini beyan etmiştir. Borcu ileri bir tarihte ödeyeceği beyan edilerek taburcu edildi.”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, “Aslında taburcu edilmiyor, parası olmadığı için hem de daha iyileşmeden tutanak tutularak hastaneden kovuluyor. AKP iktidarı pandeminin başladığı tarihten beri ‘Özel hastanelerde bile koronavirüs tedavisi ücretsiz!’ diyor. Bırakın özel hastaneyi devlet hastanesinde bile korona tedavisinin ücretli olduğunu Torbalı’daki bu olay ortaya koymaktadır” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar