Hasankeyf’te açıklama yapmak isteyen gençlere polis saldırısı: 33 gözaltı

Hasankeyf’te açıklama yapmak isteyen gençlere polis saldırısı: 33 gözaltı

Hasankeyf’in sular altında bırakılmak istenmesine karşı ilçede basın açıklaması yapmak isteyen HDP Gençlik Meclisi üyelerine polis saldırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Gençlik Meclisi üyelerinin Hasankeyf ilçesinin sular altında bırakılmak istenmesine karşı ilçede yapmak istedikleri basın açıklamasına polis saldırdı.

Açıklama için Hasankeyf ilçesine gelen HDP Batman İl Eşbaşkanları İkram İrgi ve Gülcemal Erdinç ile HDP’li gençlerin önünü kesen polis ve jandarma, Şehir Terası ile çarşı merkezini abluka altına alarak girişlere izin vermedi.

Darp edilerek gözaltına alındılar

Polis ve jandarmanın girişlere izin vermemesi üzerine partilerinin ilçe binası önünde açıklama yapmak isteyen HDP’li gençlere polis “valilik kararı”nı gerekçe göstererek yine izin vermedi. Polisin engeline rağmen açıklama yapmak isteyen HDP’li gençlere polis saldırarak yanıt verdi. Müdahalede, gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP’li genç polislerce darp edilerek gözaltına alındı.

Gazetecilerin açıklamayı izlemesine müsaade etmeyen polisin, gazetecilerin kimlik kartlarının fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar