Hasta mahpuslar büyük risk altında, derhal tahliye edilmelidirler

Hasta mahpuslar büyük risk altında, derhal tahliye edilmelidirler

İHD Ankara ve İstanbul şubeleri hasta tutsaklarla ilgili açıklamalarında Adnan Yalçın ve Yusuf Öğmen hakkında bilgi vererek, korona salgınının cezaevlerinde yayıldığına ilişkin haberlerin gelmeye devam ettiğini, fakat ikna edici resmi bir açıklamanın yapılmadığını vurguladılar

İHD Ankara ve İstanbul şubeleri hasta tutsaklara ilişkin yaptıkları basın açıklamalarında cezaevlerinden sağlıklı bilgi alınamadığını ve korona salgınına ilişkin her gün yeni haberler alındığı halde ikna edici bir resmi açıklamanın söz konusu olmadığını vurguladılar.

Ankara Şubesi Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 294. Hafta basın açıklamasında açık cezaevinde bulunan MS hastası Yusuf Öğmen’in sağlık durumundaki son durumu aktararak, acilen tahliye edilmesini istedi. İstanbul Şubesi ise 422. F Oturması’nda hasta tutsaklardan Adnan Yalçın’ın durumuna ilişkin bilgiler paylaştı.

Buca Cezaevi’ndeki Covid-19 vakalarına ilişkin net bilgi yok

İHD Ankara Şubesi Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Buca Cezaevi’nde bir Covid-19 vakasının görüldüğü, hastalık belirtisi gösteren 65 mahpusun da tedbiren hastaneye kaldırıldığını hatırlatıp, cezaevlerinden benzer yönde gelen ve teyit edilemeyen bilgiler olduğu vurgulayarak, “Defalarca yapılan çağrılara rağmen gerekli olan tedbirler hala alınamamış ve riskler adeta görmezden gelinmiştir. Cezaevleri en büyük risk grubu olan alanların başında gelmektedir. Hasta mahpusların büyük çoğunluğu TMK kapsamında tutularak ayrımcılığa uğratılmış ve yaşamsal risklerle baş başa bırakılmıştır” dedi.

Cezaevlerine ilişkin sağlıklı bilgi alınamıyor

Birleşmiş Milletler ve Avrupa İşkencenin ve İnsanlık dışı veya Onur kırıcı Muamelenin veya Cezanın Önlenmesi Komitesi (CPT)’nin Özgürlüğünden Yoksun Bırakılan Kişilere Korona Virüs Pandemisi bağlamındaki çağrılarına kulak verilmediğine işaret edilen açıklamada, “Hala cezaevlerinde belirti gösterenlere dair kontrollerin yapılmadığını, temizlik ve hijyen malzemelerinin verilmediğini, görevlilerin eldiven ve maske kullanmadan mahpuslarla temas haline olduğu bilgiler ulaşmakta ancak bunlarla ilgili neler yapıldığı bilmemekteyiz. Yalnızca bir vaka açıklamasının haricinde başka hiçbir açıklama yapılmamıştır” bilgileri aktarıldı.

Bu haftaki açıklamada 14 Şubat’ta tutuklanan ve 5 yıldır MES hastası olup, yüzde 40 engelli raporu bulunan Yusuf Öğmen’e ilişkin sağlık bilgileri paylaşıldı.

Cezaevinde hastalık hızla ilerledi

Cezaevine girmeden önce duvar destekli de olsa adım atabilen Yusuf Öğmen’in hastalığının içeride kaldığı sürede çok ilerlediği kaydedilen açıklamada; “iki ayağı da işlevsizleşmiş, neredeyse hiç hareket edemeyecek, kimseyi tanıyamayacak, yataktan desteksiz kalkamayacak duruma kadar gelmiştir. Konuşma bozukluklarının yanı sıra ayrıca hafif görme kayıpları da başlamıştır. Kapalı cezaevinde yanında kalanların yardımıyla yaşamaya çalışan ancak şu anda açık cezaevinde kalanların çalışmaya gitmesiyle birlikte yalnız başına kalan hastanın bakımını yapacak kimse bulunmamakta, en basit ihtiyaçlarını bile karşılayamamaktadır” denildi.

‘Vücut fonksiyonlarını kaybeden mahpus korona riski altındadır’

Kuruldan gelen rapora göre Menemen R Tipine sevkinin uygun görüldüğü, şu anda bulunduğu açık cezaevinde yanında kalanlar çalışmaya gittiğinde aç, havasız, bakımsız kaldığı, arkadaşları gelene kadar yatağa bağımlı olduğu aktarıldı. Daha önce iki haftada ve ayda bir yapılan kontrollerinin sağlanamadığı, kesinlikle alması gereken Hepatit-B, kortizon ilaçlarını alamadığı ifade edilerek, “Vücut fonksiyonlarının tam olarak kaybı söz konusu olan mahpus yaşanan salgın nedeniyle de risk grubunda bulunmaktadır. Şu anda dahi kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengede duramama, konuşma ve görme bozuklukları yaşayan mahpusun cezaevinde kalabilmesi mümkün değildir. Kendisine uygun beslenme programları ve egzersizlere, eksiksiz tedavileri ve hastalığın daha fazla ilerlememesi uygun olan koşullara kavuşması gerekmektedir. Yusuf Öğmen’in tahliyesi acil olarak sağlanmalı ve geri dönülemeyecek sonuçlara yol açılması engellenmelidir” diye vurgulandı.

24 yıldır onlarca cezaevi dolaştırılan, sayısız hastalığı bulunan Adnan Yalçın tahliye edilsin

İHD İstanbul Şubesi 422. F Oturumu’nda da hasta tutsaklardan Adnan Yalçın’ın durumuyla ilgili bilgiler paylaşılarak, infaz yasası düzenlemesindeki ayrımcılıktan vazgeçilmesi ve özellikle hasta tutukluların derhal tahliye edilmesi istendi.

Adana / Kürkçüler, Konya, Kahramanmaraş / Elbistan, Bingöl, Gaziantep L Tipi, Diyarbakır ve son 2 yıldır Gaziantep H Tipi Hapishanesinde tutulan Yalçın’ın bel-boyun fıtığı, kolon kanseri, kalp, yüksek tansiyon, Hepatit B gibi çok sayıda hastalığı olduğu ifade edilen açıklamada, kardeşi Nurcan’ın anlatımı aktarılarak, acil tahliye istendi.

Nurcan’ın ağabeyi hakkında aktardığı bilgiler şöyle:

24 yıldır onlarca hapishane hapishane dolaşan abim Adnan Yalçın, hapishanelerin sağlıksız, havasız hatta susuz ortamlarında birçok hastalığa yakalandı. Şimdi ise virüs nedeniyle sürekli yüreğimizi tutarak yaşıyoruz. Şimdiye kadar gerekli kontrol ve tedavi için hastaneye zaten götürülmüyordu, artık hiç götürmezler. İnfaz yasasından ailesi olarak en başta Adnan ve onun gibi risk altında olan hasta, yaşlı insanların tahliye edileceğini bekliyorduk ama asıl suçluları çıkarttılar. Devlet yetkilileri hapisteki insanlara siyasi değil insani yaklaşmalı ve biran önce bırakmalıdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar