Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 279. hafta açıklamasını yaptı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 279. hafta açıklamasını yaptı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 279’uncu haftasında Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ramazan Kıran’ın sağlık durumuna dikkati çekti

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 279’uncu haftasında Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ramazan Kıran’ın sağlık durumuna dikkati çekti.

İHD Ankara Şubesi önünde yapılan 279. hafta basın açıklamasında konuşan  İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutuklu Kıran’ın Adana’da yaşayan annesinin yüzde 98 özürlü ve yatalak olduğunu, bundan kaynaklı Bolu’da cezaevinde bulunan oğlunu ziyaret etme imkanın bulunmadığını belirtti.

Hasta tutuklu Kıran’ın tek isteğinin ölmeden önce annesini görmek olduğunu, Kıran’ın birçok kez ailesinin yaşadığı Adana ve çevresinde bulunan bir cezaevine nakledilme talebinde bulunduğunu ancak Adalet Bakanlığı’nın sevk talebine olumlu cevap vermediğini söyledi.

Nuray Çevirmen konuşmasının devamında şunları söyledi:

Hasta tutuklu Kıran’ın beyninde araknoid kist bulunuyor, Ankara Sincan Cezaevi’nde bulunduğu dönemde doktorlar tarafından 6 ayda bir MR çekilerek kistin büyüyüp büyümediğinin takip edilmesinin gerektiği belirtilmiştir. Ankara’da iken 2016 yılında bir defa hastaneye gitmiştir. Bolu’da doktora bu bilgiyi aktarmış ancak doktor ‘gerek yok’ demiştir. Şu an da bu kiste dair durumunun ne olduğunu bilmemektedir. Zaman zaman bundan dolayı sabahları baş ağrıları ile uyandığını aktarmıştır.

 

Hasta tutuklu Kıran’ın, bel ve boyunda fıtık, kronik çoklu ülser, reflü, hemoroid, sinüzit, romatizma gibi rahatsızlıkları vardır, Kıran’ın tetkik ve tedavileri geciktirilmeden yaptırılmalıdır. Ailelerinden uzak cezaevlerinde bulunan mahpuslar için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8’inci maddesi çiğnenmektedir ve bu hak mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır.

 

Hastalıklarından kaynaklı olarak kendisini ziyarete gidemeyen annesi ve diğer aile fertlerinin de ziyaret imkanlarının sağlanması açısından ailesine yakın olan cezaevlerine acil olarak sevkinin sağlanmasını istiyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar