Hastanelerin kapatıldığı Ankara’da salgın çığırından çıktı!

Hastanelerin kapatıldığı Ankara’da salgın çığırından çıktı!

Doktorların nitelemesiyle başkentte “bulaş” sınır tanımıyor. Hemen her kamu kurumunda testi pozitif çıkmasına karşın görev yaptığı ortaya çıkanlar bulunuyor, testler karaborsaya düşmüş durumda, belediye işçileri arasında salgın yayılımı büyüyor, esnek çalışma genelgesine rağmen kurumlar bunu uygulamıyor, yaygın şekilde enfekte olan doktorlar ve sağlık emekçileri tükenmişlik içinde…

Vuhan’a benzetilen Ankara’da koronavirüs salgını kontrolden çıktı. Dışardan da hasta alındığı için mevcut hastaneler hizmet veremez hale gelmiş durumda. Ankara Numune Hastanesi’ni, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’ni, Dışkapı Çocuk Hastanesi’ni, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni, Ulus Devlet Hastanesi’ni sırf yeni açılan Ankara Şehir Hastanesi kazansın diye kapatan neoliberal akıl, bu hastaneleri açmama ısrarını sürdürerek halkın canıyla oynamaya devam ediyor.

Kentte testi pozitif çıktığı halde çalıştırılmaya devam edilen emekçiler var.  Testlerin karaborsaya düştüğü, bazı yerlerde 120 TL’ye bazılarında 340’a yaptırılabildiği belirtiliyor. Kamu dairelerinde esnek çalışmaya geçilmesi genelgesi yayınlandığı yerde birçok yerde uygulanmadığı hatta işbölümü içinde önemli bir rolü olmayanların bile işe çağrıldığı söyleniyor.

Belediye işçileri içinde salgının önlenemez boyutlar kazandığı, sadece Çankaya Belediyesi’nin bir birimde 12 işçinin enfekte olduğu, bir işçinin geçen hafta yaşamını yitirdiği kaydediliyor. İşçiler tedirgin, sendika da belediye yönetimi de gerekli önlemlerin alınması için sorumluluklarını yerine getirmiyor.

Büyükşehir Belediyesi’nde de her gün yeni vakalar çıkıyor, işçilere düzenli test yaptırılmadığı için enfekte olan işçiler son ana kadar çalışıyor ve bu arada arkadaşlarının da enfekte olmasına neden oluyor.

Ankara’da en çok korona vakasının görüldüğü ilçe Altındağ. Virüs belediye işçilerine de yoğun olarak bulaşmış durumda.

Sağlık emekçilerinin bu tablo içindeki durumlarıysa kelimenin gerçek anlamıyla trajik. Cumhuriyet’ten Setaç Eş’e konuşan hekimlerden biri bu durumu, “Sağlık çalışanları en çok viral yük ile karşı karşıya olanlar. Tükenmişlik ve tıkanma yaşayan çok arkadaşımız var. İstifayı düşünenler artıyor, ancak istifa yasak. Sosyal açıdan inanılmaz bir kısıtlama içindeyiz, fiziksel yorgunluk, mental yorgunluk yoğun, psikolojik sorunlar görülmeye başlandı. Yük artınca hastanelerde koordinasyon sorunları yaşanmaya başladı” şeklinde özetliyor.

Sağlık Bakanlığı’nda da durum feci. Geçen hafta 25 makam şoföründen 17’sinin enfekte olduğu Bakanlık merkez teşkilatında son olarak binada çalışan 600 kişinin enfekte olduğu kaydediliyor.

Ankara’nın birçok bölgesi “yüksek risk bölgesi” olarak ilan edilmiş durumda.

Bu tablo içinde halkın okulların açılmasını düşünmek bile istemediği vurgulanıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar