Hatay’daki yangın bölgesine kurulacak krom madenine karşı halk tepkisi

Hatay’daki yangın bölgesine kurulacak krom madenine karşı halk tepkisi

İskenderun Sarımazı’da 3 gün önce çıkan yangın bölgesine yapılmak istenen krom madeni için bugün Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde gerçekleştirilecek ÇED toplantısı Valilik tarafından gece alınan kararla iptal edildi, projeye karşı Hatay’ın dört bir yanından insanlar gelerek tepkilerini ifade edecekti

Belen-Arsuz-İskenderun (Belen Sarımazı) üçgeninde başlayarak, rüzgar bahanesiyle saatlerce söndürülmeyip, yerleşim alanlarına kadar ulaşması adeta izlenen yangının hemen ertesinde bugün itibariyle aynı bölgede krom madeni projesi için ÇED toplantısı yapılacağı açığa çıkmıştı. Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün köylere gönderdiği 30 Eylül tarihli resmi yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde krom madeni projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılacağını duyurduğu haberleştirilmişti.

Valiliğin ilk önce trafodan çıktığını söylediği, ardından “sabotaj” yapıldığı belirtilen yangın bölgesinin de Hatay’ın diğer 8 bölgesi gibi maden sahası ilan edildiği daha önce açığa çıkan bilgilerle de öğrenilmişti.

ÇED toplantısının bugün yapılacağı bilgisi üzerine Belen Hüyük Mahallesi’nde bu sabah 10.00 gibi Hatay’ın dört bir tarafından insanlar buluşup ‘madene hayır’ diyecekti.

Toplantı gece iptal edildi

Bu hazırlık yapılırken ÇED toplantısının Valilik tarafından dün gece yeni tarih belirtilmeden ertelendiği öğrenildi. Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’nın haberine göre Vali’nin gece kendisini aradığını ve toplantının iptal edildiğini söylediğini belirten İskenderun Çevre Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Gece olduğu için resmi yazı gönderemedi. Birazdan geldiğinde resmi yazıyı paylaşacağım. Toplantının yapılacağını düşünenler var. Bölgeye gitmek istiyorlar. Jandarma bölgeye kimseyi almayacak diye bilgi edindim” dedi.

Muhtar ani: Şu an ertelendi, takipçisi olacağız

Toplantı iptal edildiği için bir kısım insan bölgeye gitmedi. Sabah çok erken saatlerde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay ile çeşitli siyasi parti ve kurumlardan temsilciler Hüyük Mahallesi’nde toplantı yapılacak bölgeye giriş yaptı. Burada bir açıklama yapan Hüyük Mahalle Muhtarı Rıdvan Ani: “Bizi yalnız bırakmadınız. Arsuz’un coğrafyasını hep beraber korumaya devam edeceğiz. Maden ocağı kurdurmayacağız buraya. Otel ve turizmle ilgili bir şey yapılacaksa turizmi canlandıracak projenin yanında oluruz. Ama çevremizi, içme ve sulama suyumuzu, toprağımızı, kirletecek hiçbir maden ocağına izin vermeyeceğiz, karşı olacağız, her zaman dimdik kalacağız. Şu an ileri bir tarihe ertelendi. Takipçisi olacağız. Herhangi bir gelişme ve yazı gelirse halkla paylaşacağım. Hep beraber madene hayır diyeceğiz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar