Havai fişek fabrikasının patronu da gözaltında

Havai fişek fabrikasının patronu da gözaltında

Sakarya Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle yaşanan işçi katliamıyla ilgili olarak patron ve oğlu da gözaltına alındı

Sakarya’nın Hendek İlçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle göz göre göre gelen işçi katliamıyla ilgili soruşturmada günlerdir dokunulmayan fabrika sahibi ve oğlu da gözaltına alındı. Bu gözaltının nasıl sonuçlanacağı, tutuklama olsa bile Soma’da olduğu gibi bunun süresinin bile belli olduğunu kestirmek güç değil.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın patlamaya ilişkin soruşturması kapsamında gözaltına alınan bir sorumlu müdür, bir iş güvenliği uzmanı ile iki ustabaşı “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Aynı zamanda MÜSİAD Sakarya Şubesi başkanı da olan fabrika sahibineyse dokunulmamış hatta MÜSİAD heyet olarak ona “moral vermek” için Hendek’e gelmiş, ardından da bir restoranda toplu yemek yenildiği basına yansımış, tepkiler üzerine de “biz orada işçilere nasıl yardım ederiz”i konuşuyorduk açıklaması yapılmıştı.

Patron Yaşar Coşkun patlamanın hemen ardından Erdoğan tarafından da aranmıştı. Belli ki bizzat kendi tabanlarında meydana gelen tepkiyi dikkate almak zorunda kalarak sonu belli bu gözaltıyı gerçekleştirmek zorunda kaldılar.

Sakarya Valiliği, patlamada kayıp olan kişiyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespitinin yapıldığını ve patlamada ölenlerin sayısının yediye yükseldiğini açıklamıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar