HDP İstanbul İl binasına silahlı saldırı

HDP İstanbul İl binasına silahlı saldırı

Beyoğlu’ndaki HDP İstanbul İl binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda can kaybı ve yaralı olmadığı bildirildi.

Sanatçı Kadir İnanır, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun HDP yöneticileri ve Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’la birlikte Selahattin Demirtaş’ın Devran kitabının okuma tiyatrosu gösterimine katılması üzerine estirilen şoven histeri sonuç verdi.

Soylu ve ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dişlerini sıkarak yaptıkları açıklamalardan “saldır” mesajı alan “yerli ve milli” bir şahıs, HDP İstanbul İl Başkanlığı binasına silahlı saldırı düzenleyerek bunu kanıtladı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, saat 15.00 sularında bina önüne gelen kimliği belirsiz bir kişi havaya 7 el ateş etti. Saldırı sonrası HDP binasıyla aynı sokakta bulunan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden çok sayıda polis, parti binasının etrafına güvenlik şeridi çekti. HDP’liler de dışarı çıkarak durumu anlamaya çalıştı. Binaya girişlere izin verilmezken, saldırganın silahıyla birlikte karakola gidip teslim olduğu belirtildi.

Olay yerindeki bir polis ile bazı yurttaşlar, saldırganın dün (14 Ocak) HDP il binasına Türk bayrağıyla girdiğini söyledi.

HDP İstanbul İl Örgütü yaptığı ilk açıklamada “Bu saldırıyla yöneticilerimiz, partililerimiz ve halkımız korkutulmak ve sindirilmek istenmektedir. Faşist ve çeteci saldırılar karşısında demokratik tepkimizi sonuna kadar kullanacağız” diye belirtti.

HDP İstanbul İl yönetimi ayrıca, saldırıya ilişkin milletvekilleri, parti yöneticileri ve yurttaşların katılımıyla saat 16.30’da il binası önünde basın açıklaması yapılacağını duyurdu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar