HDP milletvekillerinin Taksim yürüyüşü engellendi (güncellendi)

HDP milletvekillerinin Taksim yürüyüşü engellendi (güncellendi)

HDP milletvekilleri, Leyla Güven’in açlık grevi direnişine dikkat çekmek için yapmak istedikleri yürüyüş engellenince oturma eylemi yaptıktan sonra ara sokaklarda buluşarak, sloganlarla HDP il binasına yürüdüler

13:55

HDP’li vekiller abluka ve engellemeleri protesto için gerçekleştirdikleri yarım saatlik oturma eyleminden sonra tek tek dağılıp, ara sokaklarda bir araya gelerek, sloganlarla yürüyüşlerini devam ettirdiler.

Leyla haklı, tecrit kalkmalı!”,Bi ji berxwedana zindane!” sloganlarının haykırıldığı yürüyüş, HDP İstanbul İl binası önünde sonlandı.

Milletvekillerinin sloganlarla yürümesi dün “Sizi yürüten adam değildir” sözleriyle tehditler savuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da yanıt oldu.

***

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle gerçekleştirdiği açlık grevi direnişinin 96. gününde Taksim’den Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen HDP milletvekillerinin önü polis tarafından kesildi.

Taksim Hill Otel’de buluşan HDP Milletvekilleri buradan üzerinde Leyla Güven’in fotoğrafı ve “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” yazısının bulunduğu önlükler giyerek dışarı çıktılar.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki sokakları abluka altına alan polis, milletvekillerinin önünü barikatla kapatarak, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin yürüyüş ve gösterilere yasaklı alanlardan biri olduğunu, yürüyüşe izin vermeyeceğini belirtti.

Milletvekilleriyle bir süre tartışan polisin milletvekillerine dönük ablukası devam etti. Milletvekilleri İstiklal Caddesi’nin yasak olduğunun belirtilmesi üzerine Taksim yönüne doğru yöneldiler. Polis vekillerin bariyerlere yönelmesi üzerine “bariyerleri kaldırmayın” içerikli saldırı anonsları yaptı.

HDP milletvekilleri bu tutuma karşı barikatları zorlamayarak, polis ablukası altında basın açıklamasını gerçekleştirdiler.

Leyla Güven’in fotoğrafı ve “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” yazısının olduğu pankart burada açılarak basın açıklaması gerçekleştirildi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yaptığı açıklamada, Leyla Güven ve cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için bu yürüyüşü yapmak istediklerini, fakat engellendiklerini belirterek, tecridin kırılmasının demokrasi mücadelesi açısından taşıdığı anlama vurgu yaptı.

“Tecridin kırılması aslında Türkiye’de bir hukuk mücadelesidir” diyen Temelli. Yürüyüşlerinin polis ablukasıyla engellenmiş olmasını “Tecridin ne olduğunun fotoğrafını sunmak istedik. Türkiye bir abluka altındadır. Bu ablukayla bu gerçek bir kez daha teşhir olmuştur. Tecrit budur” diye belirtti.

“Biz buna karşı mücadele ediyoruz. Tüm emekçiler demokrasiden, hukuktan yargı bağımsızlığından yana taraf olmaya, cebberrut yönetime, Cumhur İttifakı’na karşı mücadele ederek Türkiye’deki bu tecrid halini kaldırmaya davet eden Temelli, “Yan yana geldiğimizde bu ülkede demokratik siyasetin önünü açabiliriz” diye belirtti.

Polisin ve devlet yetkililerinin milletvekillerinin önünü kesmesinin bir suç olduğunu vurgulayan Temelli, buna karşı demokrasi mücadelesi yürütmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamadan sonra polis ablukası ve yürüyüşün engellenmesi Taksim Hill Otel önünde gerçekleşen oturma eylemiyle protesto edildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar