HDP’den Medeni Yıldırım davasına ilişkin açıklama

HDP’den Medeni Yıldırım davasına ilişkin açıklama

HDP, 28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ‘kalekol’ yapımını protesto ederken jandarma kurşunuyla katledilen Medeni Yıldırım davasında beraat kararı çıkarılmaya çalışıldığını belirtti

7 yıl önce Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yapılmak istenen kalekola karşı protesto eylemi yapanların üzerine jandarmanın ateş açması sonucu hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’ın davasıyla ilgili açıklama yapan HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, “Diğer katliam dosyalarında olduğu gibi, sanığa tekrar beraat kararı verilmesinin yolları aranmaktadır” dedi.

Medeni Yıldırım’ın hayatını kaybettiği, dokuz kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili davada cezalandırma bir yana, kurşun sıkanların sırtının sıvazlanması politikasının hüküm sürdüğünü kaydetti. Davanın benzer katliam davalarında olduğu gibi cezasızlık politikasının bir örneği olduğunu belirten Dede, dava süreci hakkında bilgi verdi.

MA’daki habere göre açıklamada, “Gizlilik kararının gölgesinde geçen soruşturma sonrası, o dönem er olan Adem Çiftçi hakkında sanık sıfatıyla 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı ancak Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, beraat kararına hükmetmişti. 2018 yılında beraat kararı istinaf incelemesinde oybirliğiyle bozulmuş, dava Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı” denildi.

8 dakika süren duruşmalar

Yıldırım’ın ölümünün üzerinden 7 yıl geçtiği ancak yargılamanın hala devam ettiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

Dosya sanığı tutuksuz yargılanmakta; ifadeleri, duruşmalara bile getirilmeden SEGBİS üzerinden alınmakta ve hatta duruşmalardan vareste tutulmaktadır. 8 dakika süren duruşmalarla dosya avukatlarının talepleri mahkeme ve kurumlar eliyle geciktirilmekte, diğer katliam dosyalarında olduğu gibi, sanığa tekrar beraat kararı verilmesinin yolları aranmaktadır.

 

‘Sırtları sıvazlanıyor’

 

Medeni Yıldırım’ın katledilmesi, geçmiş dönemde devlet eli ile işlenen katliamların araştırılmaması ve sorumluların yargılanmamasının bir sonucudur. Cezasızlık zırhının koruması altında insanları katleden güvenlik güçleri, iktidar tarafından korunmakta ve kahraman olarak tasvir edilmekte, haklarında gülünç cezalar verilerek sırtları sıvazlanmaktadır. Böylesi katliamların yaşanmaması ve adaletin tesis edilmesi için, yargılamada gerekli tüm araştırılmaların yapılarak, hukuka ve vicdana uygun şekilde hüküm kurulması gerekmektedir. Medeni Yıldırım’ın ailesi ve sevdiklerine bir kez daha baş sağlığı diliyor ve sorumluların en yüksek cezaları almaları için verdikleri hukuk mücadelesinde her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyoruz. İnsan hakları ve demokrasi mücadelesinin müdafi olarak bizler, bu yolda katledilenleri asla unutmayacağız. Medeni Yıldırım’ın anısı, bu ülkedeki demokrasi, barış ve özgürlük mücadelemizde yaşıyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar