HDP’lilere Ankara Adliyesi önünde polis saldırısı

HDP’lilere Ankara Adliyesi önünde polis saldırısı

“Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltına alınan HDP’lilerden 17’sinin tutuklanmasının ardından Adliye önünde açıklama yapan HDP’lilere polis saldırdı, milletvekilleri ve polis arasında yaşanan gerginlik sonrası, grup “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla adliye önünden ayrıldı

Saray’ın “makbul”lerinden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerinden 17’sinin tutuklanmasının ardından Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan HDP’li milletvekillerine polis saldırdı. HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın yaptığı açıklamanın ardından saldırıya geçen polis, tehdit ve hakaretlerde bulundu, HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’i yere attı. Vekile saldırı üzerine kitlenin “Kahrolsun faşizm!” ve “HDP halktır, halk burada!” sloganları attığı sırada bir kez daha saldırı gerçekleşti.

‘Sıkıyönetimin muadili sivil darbenin nasıl işlediğine tanık olduk’

Jinnews’teki habere göre tutuklama kararının ardından HDP milletvekilleri, Ankara Adliyesi C Kapısı önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “haksızlığın ve hukuksuzluğun, sıkıyönetimin muadili olan sivil darbe sisteminin nasıl işlediğine” Ankara’da adliye koridorlarında tanık olduklarını kaydetti.

‘Askeri cunta ile mücadele edenlerin çocuklarıyız’

AKP-MHP’nin HDP’yi hedef göstererek HDP nezdinde bütün muhalefeti yıldırmaya çalıştığını vurgulayan Hatimoğulları, “Bizler 80 dönemin askeri cuntası ile mücadele eden insanlarız. O geleneğin çocuklarıyız. Ne AKP iktidarının tek adam rejimine HDP’ye diz çöktürmeye çalışanlara ne de HDP nezdinde muhalefeti parçalamaya çalışanlara pabuç bırakacak değiliz. Bu ülkede demokrasinin inşası için, hakkın, hukukun, adaletin inşası için HDP olarak ve bütün demokrasi güçleri olarak mücadelemizi her yerde devam ettireceğiz” diye konuştu. Tülay, “HDP belediyelerinde seçimle alamadıklarında halkın iradesini seçimle kıramadıklarını kayyımla kıracaklarını zannedenler bilsin ki büyük bir yanılgı içindeler. Cumhurbaşkanı ‘Onların yeri ya dağdır ya sokaktır’ diyor. Bizim yerimiz HDP olarak sokaktır, halkın yanıdır. Bizim yerimiz aynı zamanda Meclistir, belediyedir. HDP halktır ve halk her yerdedir” ifadelerini kullandı.

‘Dün de yılmadık, bugün de’

Gözaltındakilere bayat yemek verildiğini aktaran Hatimoğulları, konuşmasına şöyle devam etti: “İşte AKP-MHP’nin kurduğu tek adam rejiminin sivil görünümlü polis eliyle darbesini bir kez daha yaşadık. Bizler dün de yılmadık, bugün de yılmayacağız. İster Meclis’te, ister belediyelerimize, ister halk örgütlülüklerimize müdahale etsinler, biz taviz vermeyeceğiz. HDP kazanacak, demokrasi güçleri kazanacak. AKP-MHP iktidarı tarihin çöplüğüne gömülecektir.”

Emniyet amiri HDP’li vekili yere attı

Açıklamanın ardından polis milletvekillerinin de aralarında bulunduğu gruba saldırdı. Emniyet amiri hakaret ve tehditlerde bulunarak HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit’i yere attı. Vekile saldırı üzerine kitlenin “Kahrolsun faşizm!” ve “HDP halktır, halk burada!” sloganları attığı sırada bir kez daha saldırı gerçekleşti.

‘Sizden öncekileri de gördük’

Bu sırada gözaltı yapmak isteyen polislere direnen kitleden biri polis tarafından hedef alınarak yerde sürüklendi. HDP’li Dirayet Dilan Taşdemir, saldırıya “Sizden öncekileri de gördük, çetesiniz” diyerek tepki gösterdi.

HDP’liler alkış ve sloganlarla alandan ayrıldı.

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar