HDP’lilere dönük gözaltı ve ev baskınları

HDP’lilere dönük gözaltı ve ev baskınları

5 Kasım’da Ankara’da gözaltına alınan HDP’li 9 kadının bugün Adliye’ye çıkarılması beklenirken; İstanbul’da HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Diyarbakır’da da 5 HDP’li siyasetçi, ev baskınlarıyla gözaltına alındı

Kürt halkına dönük saldırı kayyumlar, gözaltılar ve tutuklamalarla devam ediyor. Hemen her gün yapılan ev baskınları, gözaltı ve ardı ardına açılan soruşturmalarda toplumsal bir kazanım olan demokratik-legal siyaset yapma hakkı fiilen gasbedilip, kriminal bir faaliyete dönüştürülüyor.

En son 5 Kasım’da Ankara’da yapılan ev baskınlarında HDP, sendika üye ve yöneticisi 9 kadın gözaltına alınmıştı.

Bugün Adliye’ye çıkarılması beklenen HDP Ankara eski il yöneticisi Derya Bakır, HDP Çankaya ilçe yöneticisi Hanım Binici, HDP üyesi Meryem Kiraz, Demokratik Alevi Derneği (DAD) üyesi Sevgi Sazan Kişin ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) çalışanı Newroz Kırkaya, HDP Kadın Meclisi üyesi Ayşe Merve Aytemur, Zozan Yeliz Yıldırım, Nazan Ökmen ve Ayfer Yıldırım’a Emniyet’te sorulan sorular bile demokratik siyaset alanına dönük tutumun net ifadesi.

2016, 2017 ve 2018 yılında gerçekleştirilen çeşitli açıklamalara katıldıkları gerekçesiyle “PKK-KCK örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan kadınlara şu soruların sorulduğu belirtildi: “PKK-KCK elebaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütü talimatları doğrultusunda düzenlenen herhangi bir etkinliğe katıldınız mı?”, “PKK-KCK terör örgütünün kadın yapılanması olan TJA’da göre ve faaliyetleriniz nelerdir?”, “Bu yapılanma içerisinde birlikte faaliyet yürüttüğünüz şahıslar kimlerdir?” ve “Kadın yapılanması tarafından düzenlenen hangi eylem ve etkinliklere katıldınız?”.

İstanbul ve Diyarbakır’da ev baskınları ve gözaltılar

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, bu sabah evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Şenoğlu’nun Diyarbakır’da yapılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Vatan’da bulunan İstanbul Emniyeti’ne götürülen Şenoğlu hakkında 3 günlük gözaltı süresi kararı alındığı belirtildi.

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde bu sabah birçok adrese polislerce baskınlar düzenlendi. Yapılan baskınlarda Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Yöneticisi Mehmet Yalçın, partinin Yenişehir Belediyesi Meclis Üyesi Alaattin Zuğurli, Kayapınar Belediyesi Meclis üyeleri Hikmet Altuğ ile Songül Kapancı ile HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in danışmanı Kenan Canpolat gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 5 ismin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Baskın yapılan evlerdeki aramalar sorasında eşyaların dağıtıldığı, bilgisayar ve fotoğraf makinalarına el konulduğu öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar