HDP’nin Ankara yürüyüşü polis ablukası ve saldırısıyla başladı

HDP’nin Ankara yürüyüşü polis ablukası ve saldırısıyla başladı

HDP’nin “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” Edirne kolunun polis saldırısına uğraması, Hakkari’nin de ablukaya alınmasıyla başladı

HDP’nin bugün Edirne ve Hakkari’den başlatarak 20 Haziran’da Ankara’da bitirmeyi hedeflediği “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün Edirne koluna polis saldırdı, HDP’liler oturdukları kafelerden tartaklanarak dışarı çıkarılmaya çalışıldı, dokuzu gözaltına alındı. Polis Silivri AVM önünde yapılacak açıklamadan sonra Edirne’ye doğru yola çıkacak HDP’lilere sadece milletvekillerinin geçişine izin verileceğini söyledi.

Edirne koluna polis saldırısı bununla da sınırlı kalmadı. Saat 12:00’de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Silivri AVM önünde yapacağı açıklamayla başlayacak yürüyüş için buluşma noktasında toplanmak isteyen kitleye  plastik mermiler ve gaz bombalarıyla saldırıldı.

Hakkari’de ise, yürüyüş öncesi sabah saatlerinden itibaren kent polis ablukası altına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar parti binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamadan sonra yola çıkılması bekleniyor.

HDP’nin kayyımlara, milletvekilliklerinin düşürülmesine ve baskı politikalarına karşı 1 Haziran’da açıkladığı ‘Demokratik Mücadele Programı’ kapsamında bugün Edirne ve Hakkari olmak üzere iki koldan Ankara’ya başlayacak “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” öncesi partinin Edirne İl Örgütü binası da sabah saatlerinde ablukaya alındı. Parti binasının önü ve çevresinde çok sayıda polis konumlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar