Hekimler 100. 14 Mart’ta Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı

Hekimler 100. 14 Mart’ta Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı

TTB Merkez ve İTO yöneticileri ile üyeleri 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılında Taksim Anıtı’na çelenk bırakarak, “İstanköylü Hipokrat’tan, Bergamalı Galen’den bu yana binlerce yıldır bu topraklardayız” dedi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hekimlerin mücadele günü olan 14 Mart Tıp Bayramı’nı geleneksel Taksim Anıt Töreni’nini gerçekleştirerek karşıladı. Saat 12:00’de Fransız Kültür Merkezi önünde buluşan TTB, İTO yönetici ve üyeleri Taksim Atatürk Anıtı’na yürüyerek, “100 Yıldır Ülkemize Mesleğimize ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” yazılı çelenk bıraktılar.

Hekimler, Tıp Bayramı haftasının son günü olan 17 Mart Pazar günü de Kadıköy’de Büyük Hekim Yürüyüşü düzenleyecekler.

Törene Türk Tabipleri Birliği Merkez (TTB) Konseyi Üyesi Dr. Samet Mengüç, İstanbul Tabip Odası  (İTO) Başkanı Dr. Pınar Saip, Genel Sekreter Dr. Osman Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, Dr. Güray Kılıç, Dr. Recep Koç, Dr. Osman Küçükosmanoğlu, Dr. Murat Ekmez, önceki dönem  TTB Başkanı Dr. Raşit Tükel, önceki dönem İTO Başkanı Dr. Selçuk Erez ve İTO komisyonlarında yer alan hekimler katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Dr. Samet Mengüç şunları söyledi:

Bugün, 2019’da 14 Mart kutlamalarının 100. yılındayız. Bu yüzyıl boyunca hekimlik çok ciddi sıkıntılar yaşadı ama hep bir amaç vardı; insana ve insanlığa hizmet, sağlıklı bir toplum hayatı. Hekimler hep bu uğurda mücadele yürüttü ve sağlıklı birey, sağlıklı toplum için ihtiyaç duyulan her anda ve yerde yardım eli uzattı. Ne yazık ki on yıllardır bir bayram havasında kutlayamıyoruz 14 Martları. Sağlık çalışanları çok ciddi bir baskı ve iş yükü altında. Günde 40’a yakın sağlık çalışanı sözlü ve fiziki şiddete uğruyor, hakaret görüyor, darbediliyor ve hatta öldürülüyor. Bu bir paradoks; bütün yaşamını insanlığa adayan meslek mensuplarının bu denli baskı ve şiddet ortamına mahkum edilmesi kabul edilemez. Hekimlik varolduğundan beri mesleğimizi evrensel ilkelere bağlı kalarak yürütüyoruz, yarın da sürdüreceğiz. Bütün sıkıntılarımıza rağmen sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı TTB adına kutluyorum.

Ardından 100. Yıl Hekimlik Bildirgesi’ni İTO Başkanı Dr. Pınar Saip okudu. Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

Bu sene, tıbbiyelilerin emperyalist işgale karşı direnme iradesini ortaya koymalarının 100. yıl dönümü. Bu 14 Mart Tıp Bayramı/Tıp Haftası bizler için her zamankinden daha anlamlı. Bu nedenle her zamankinden daha canlı, daha heyecanlı, daha coşkuluyuz.

 

Bu sene, 14 Mart Tıp Haftasının finalinde 100. Yıla özel görkemli bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz.

 

Önce, 17 Mart 2019, Pazar günü saat 13.00’te Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde toplanıyor ve ilk olarak emperyalist işgale karşı bayrak açan tıbbiyelilerin anısına Haydarpaşa Tıbbiyesi’nin önünde saygı duruşunda bulunuyoruz. 

 

Ve sonra, En Derin Köklerimizin Olduğu Yerden, Haydarpaşa Tıbbiyesi’nden, onlarca kez “İyi Hekimlik, Sağlık Hakkı, Demokrasi, Barış Ve Özgürlük” talebi ile mitingler yaptığımız Kadıköy’e yürüyor, Kadıköy İskele Meydanı’nda Hekimlerin Yüzüncü Yıl Bildirgesini kamuoyuna açıklıyoruz.

 

Bu tarihi günde sadece İstanbul’dan değil, bütün Türkiye’den, bütün illerden, bütün tabip odalarından gelen hekimlerle birlikte yürüyoruz.

 

Sadece tabip odaları ve hekimlerle değil, bütün sağlık meslek odaları, meslek örgütleri, sağlık sendikalarıyla; bütün sağlıkçılar ve dostlarımızla birlikte yürüyoruz. 

 

Yüz yıldır ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkmanın bilinciyle yürüyoruz.

 

Hekimlerin yüz yıl önce olduğu gibi bugün de emperyalizme, gericiliğe ve istibdada karşı bağımsızlıktan, aydınlanmadan ve özgürlükten yana olduğunu göstermek için yürüyoruz.

 

Türkiye hekimlik ve sağlık ortamının sorunlarını ve çözüm önerilerimizi paylaşmak için yürüyoruz.

 

Geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe yürüyoruz!

 

Bütün meslektaşlarımızı, bütün sağlık çalışanlarını, bütün dostlarımızı bekliyoruz.

Anıt tören etkinliği Dr. Osman Öztürk’ün konuşmasıyla sonlandı. Dr. Osman Öztürk de koşuşmasında şunları söyledi:

14 Mart’ın 100. Yılı etkinliklerini gerçekleştiriyoruz ama zannedilmesin ki biz bu topraklarda 100 yıldır varız. Biz bu topraklarda aslında modern tıbbın kurucusu İstanköylü Hipokrat’tan, Bergamalı Galen’den bu yana binlerce yıldır varız ve binlerce yıldır insanlığa adanmış bir mesleğin uygulayıcıları olarak insanlara sağlık dağıtıyoruz, hastalıklarla savaşıyoruz, şifa dağıtıyoruz. Ve biz biliyoruz ki bizim evrensel mesleğimiz; ünlü bir düşünürün dediği gibi ‘insanım ve insana dair hiçbir şey bize yabancı değildir’, bu felsefe en çok bizim mesleğimizle ilgilidir. Biz sadece hasta bakmayız, biz aynı zamanda insanın bütün yönleriyle ilgileniriz. Biz bütün toplumsal sorunlarla ilgileniriz ve eğer ülkemizde işgal, istibdat, karanlık, baskı ve zulüm varsa biz her zaman buna karşı, 100 yıl önce olduğu gibi mücadele etmeye hazırız.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar