Helikopterden atılan Servet Turgut hayatını kaybetti

Helikopterden atılan Servet Turgut hayatını kaybetti

Van Çatak’ta gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atılan ve 20 gündür yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren 55 yaşındaki Servet Turgut yaşamını yitirdi.

Van Çatak’ta operasyona çıkan askerler tarafından işkence edilerek gözaltına alınarak, bindirildikleri helikopterden atıldıkları görgü tanıklarının anlatımı ve hastane raporlarıyla tescillenen iki köylüden 50 yaşındaki Osman Şiban, tedavi edilmeye çalışıldığı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 55 yaşındaki Servet Turgut ise hafızasını kaybetmiş halde tedavi edilmeye çalışılıyor!

Turgut’un cenazesi, otopsi işlemleri için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Adli Tıp Merkezi’ne götürüldü. Otopsi işlemlerinin ardından Turgut’un cenazesi Van’da defnedilecek.

11 Eylül’de işkenceyle gözaltına alınıp, bindirildiği helikopterden atılan ve hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındıkları 2 gün boyunca ailelerine de söylenmeyen köylülerle ilgili Van Valiliği “kaçarken kayalıklardan düştüler” (ki o bölgede kayalık olmadığı açığa çıkmıştı!), “mukavemet ettiler”, “usulüne uygun muhafaza altına alındılar” cümlelerinin yer aldığı bir açıklama yaparak, Kürt halkına dönük sistematik işkence ve baskı politikasının bundan böyle de aynı şekilde devam edeceğini ilan etmişti.

‘90’lı yılların kirli savaş konseptine, kontrgerilla yöntemlerine dönüşün ifadesi olarak Osman Şiban ve Servet Turgut’un yaşadıkları köy operasyona çıkan askerlerce basılmış, köylüler diz çöktürülerek meydanda toplanmış, köylerinin yakılmasıyla tehdit edilmişlerdi. Şiban ve Turgut köylülerin gözleri önünde işkenceyle gözaltına alınıp helikoptere bindirilmiş, daha sonra atıldıkları yine köylülerce görülmüştü. Buna rağmen devletin tepesinden yerel mülki amirlerine kadar ağız birliği etmişçesine olay çarpıtılmış ve bu tutumla bölgedeki bu kirli savaş politikasının devam edeceği bu tutumun devam edeceği ilan edilmişti!

Osman Turgut’a yapılan işkenceler hastane yoğun bakım ünitesinden fotoğrafının MA’da yayınlanmasıyla da tüm çıplaklığıyla kanıtlanmıştı. Fotoğrafta halen uyutularak tedavi gören ve yaşam tehlikesi süren Turgut’un, solunum cihazına bağlı olduğu, yüzünün kan ve morluklar içinde olduğu görülüyordu.

Aynı şekilde Osman Şiban’ın basına yansıyan fotoğrafları da işkenceyi açıkça sergiliyordu.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar