Helikopterden atılan Servet Turgut’un taziyesine polis baskını!

Helikopterden atılan Servet Turgut’un taziyesine polis baskını!

DTK, HDP ve DBP heyeti, helikopterden atılan ve önceki gün yaşamını yitiren Servet Turgut’un taziyesine katıldı. Polis taziye evini basarak konuşmaları ve gazetecilerin görüntü almasını engelledi, aileye “bir an önce bitirin” baskısı yaptı!

Kürt halkına karşı düşmanlığını mezarlara, cenazelere dönük saldırılara vardıracak kadar çürüyen burjuva devlet, Van Çaldıran’da işkenceyle gözaltına alınarak bindirildiği helikopterden atılan ve 20 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra dün hayatını kaybeden köylülerden Servet Turgut’un taziyesini basarak, HDP’lilerin konuşma yapmasını, gazetecilerin görüntü almasını engelledi, aileye taziyeyi bitirmesi için baskı yaptı.

Servet Turgut ve Osman Şiban’ı helikopterden atacak kadar gözüdönmüş bir saldırganlık sergileyenlerle ilgili hiçbir işlem yapmayan, hatta olayı “kaçarlarken kayalıklardan düştüler” şeklinde inanırlığı olmayan bir mizansenle açıklayarak işkencecileri fiilen kollayan devlet, bu tutumuyla kirli savaş politikaları ve sistematik hale gelen işkencenin devam edeceğinin mesajını bir kez daha vermiş oldu.

MA’daki habere göre Demokratik Toplum Knogresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP’li milletvekillerinin katıldığı taziyede HDP’li Hüda Kaya aileye taziye dileklerinde bulunmak için konuşmaya başladığı esnada polis, müdahalede bulundu. Polis, taziyede konuşma yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, ziyareti görüntülemek isteyen gazetecilere de müdahale edilerek çekim yapmalarını engelledi.

Polis ve HDP’liler arasında tartışma

Yaşanan tartışmada polis, taziyenin devam etmesi durumunda gözaltı yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine HDP’liler ile polis arasında sert tartışma yaşandı. Aydeniz, “İnsana saygınız olsaydı taziyeye böyle girmezdiniz. Duaya saygısı olanlar buraya silahlı giremezler. İslamiyet’e de dine de saygısızsınız” dedi. Polis ise aileye, “Taziyeyi derhal bitirin” uyarısında bulundu. Ardından HDP’liler tekrar taziyede oturmaya devam etti.

Taziyede bekleyiş devam ediyor…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar