Her şeye rağmen gençliğin evrensel tanımı değişmiyor

Her şeye rağmen gençliğin evrensel tanımı değişmiyor

Bu fotoğraflar, Anadolu Fen Bilimleri Lisesi öğrencilerinin okuma alışkanlığı edindirmek için başlattıkları kampanyadan

Bu fotoğraflar Üsküdar-Çekmeköy metrosundan… Adeta “kitap okumayın” çağrılarının yapıldığı, “Kitap okuyan çok sorguluyor, soru soruyor, ateist oluyor” denilerek lanetlendiği ya da “gençlik bitti, kaybettik” diye umutsuzluk vazedenlere verilen anlamlı bir yanıt sanki.

Metroda karşılaştığımız bu tablo, kapitalist tüketim alışkanlıklarına, teknolojinin yarattığı hazırcılık ve düşünsel tembelliğe, “sorgulamayın, okumayın” buyruklarına meydan okuyuş sanki.

Gençliğin doğasındaki sorgulama, araştırma ve çıkardığı sonuçlara tutum alma özelliklerinin her şeye rağmen kaybolmadığının, en karanlık anlarda bile şu ya da bu şekilde filizlenebildiğini bir kez daha hatırlatıp, insandaki umudu gıdıklayan bu fotoğraflar, Anadolu Fen Bilimleri Lisesi öğrencilerinin okuma alışkanlığı edindirmek için başlattıkları kampanyadan.

Öğrenciler okul çıkışında gruplar halinde metrolarda kitap okuyorlar. Okudukları kitaplar da savaşa ve ırkçılığa karşı tutum alan, insanlığın evrensel değerlerini  dert edinen, doğa sevgisini, dostluğu ve paylaşmayı yücelten kitaplar.

Kampanyalarına destek vereceğimizi söyleyip, umutlu bir gülümsemeyle indiğimiz metrodan aldığımız bu fotoğrafları, “bir parça umut” diyerek okurlarımızla paylaşmak istedik.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar