Hindistan: 30 bin kadın sağlıkçı temel hakları için yürüdü

Hindistan: 30 bin kadın sağlıkçı temel hakları için yürüdü

Hindistan’ın Karnataka eyaletinde sağlıkçı kadın emekçiler temel hakları için gece-gündüz süresiz eylem başlattı

YAŞANACAK DÜNYA

Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluri tren istasyonunda toplanan 30 binin üzerinde kadın sağlık çalışanı “Freedom Park”a doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

15 aydan bu yana ücretlerinin düzenli ödenmediğinden şikayetçi olan ASHA’da (“Akredite Sosyal Sağlık Aktivistleri”) emekçi kadınlar, performansa dayalı yani ilgilendikleri hastaların sayısı oranında belirlenen ücretlere karşı çıkarak aylık ücretlerin yükseltilmesini ve sabitleştirilmesini bir kez daha talep ettiler. “Thelogicalindian.com” haber sitesinde yer alan haberde belirtildiği gibi süresiz biçimde “gece-gündüz eylem” başlattıklarını duyurdular.

Ayrıca, yeni geçilen “çevrimiçi sistemin” düzenli çalışmadığını, birçok sağlık hizmetinin bilgisayar sistemine kaydının yapılmadığını, bakılan hasta sayısına göre belirlenen ücretlerin bu nedenle çok düşük kaldığından şikayetçiler.

ASHA emekçilerinin 2017 yılı sonunda geliştirdikleri mücadeleler sonucunda yerel hükümet, 1 Eylül 2017’den itibaren yeni bir sisteme geçerek ayda 5 bin rupi ödemeyi kabul etti. Ve “çevrimiçi sisteme veri girişinde yaşanan sorunlar giderilecek” şeklinde bir açıklama yaptı fakat kadın sağlık emekçileri bunu yeterli görmüyorlar ve “ASHA-Soft” denilen çevrimiçi sistemin kaldırılmasını istiyorlar.

Kadın sağlıkçılar, aylık ücretlerinin 12 bin rupi (yaklaşık 150 euro ediyor) olarak sabitlenmesini, maaşların düzenli ödenmesini, “gönüllü” statüsünden çıkarılarak kalıcı işçiler olarak istihdam edilmelerini, yanı sıra sosyal sigorta haklarının yerine getirilmesini talep ediyorlar.

Hamile kadınlarla ve diğer hastalarla ilgilenip hastaneye götürülmesinde, yeni doğan çocukların bakımında, tüberküloz ve HIV gibi hastalıklara yakalanmış kişilerin durumunun izlenmesinde, rutin aşıların yapılmasında ve daha pekçok sağlık hizmetinde görevli olan ASHA çalışanları Hindistan’ın birçok eyaletinde protestolar ve grevler yapıyorlar. ASHA çalışanları yerel kırsal toplulukların kendi içinden seçilen kadınlardan oluşuyor.

Angawadi” gibi “ASHA”da çalışan kadın emekçiler de kırsal topluluklara, özellikle kadın ve çocuklara sağlık hizmeti ulaştırıyorlar. Her iki kurumda çalışan kadın emekçiler bir nevi -hastanelerde çalışmayan- hemşireler konumundalar.Diğer taraftan, 2005 yılında Ulusal Kırsal Sağlık Misyonunun (NRHM) bir parçası olarak Hindistan Sağlık ve Aile Refahı (MoHFW) bakanlığınca kurulmuş olan ASHA’da çalışan kadınlar hala “gönüllü” olarak tanımlanıyorlar. Bu nedenle, kalıcı ekonomik-sosyal hakları kazanmak gibi bir dertleri var.

Hindistan genelinde toplamda yaklaşık 900 bin ASHA emekçisi olduğu belirtiliyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar