Hırvatistan polisinin mültecilere sistematik işkencesi

Hırvatistan polisinin mültecilere sistematik işkencesi

Danimarka Mülteci Kurulu’nun (Danish Refugee Crisis) hazırladığı rapora göre, 12-16 Ekim 2020 tarihleri arasında Bosna Hersek- Hırvatistan sınırından geçen mültecilere, Hırvat polisi tarafından ağır işkenceler yapıldı. The Guardian’ın haberinde mültecilerin Hırvat polisleri tarafından kırbaçlandığı, soyulduğu ve cinsel şiddete uğradığı belirtildi

Medyascop’tan Cemre Su Arvasın derlediği habere göre, Danimarka Mülteci Kurulu, 12-16 Ekim tarihleri arasında Hırvatistan’a geçen mültecilerin polisler tarafından fiziksel ve cinsel işkenceye maruz kaldıklarını dile getiren bir rapor yayınladı. Rapor, mültecilerin tanıklıkları ve uğradıkları işkenceler belgelenerek oluşturuldu.

12-16 Ekim tarihileri arası, Bosna-Hersek üzerinden Hırvatistan’a geçmeye çalışan çoğunluğu Afganlardan oluşan mülteciler, Hırvatistan polisi tarafından alıkonulup günlerce işkence gördü.

12 Ekim’de sınırı aşan ikisi çocuk beş mülteci, polis tarafından durdurulduktan sonra bir mülteci kaçmayı başardı. Polislerin zorla alıkoyduğu dört mülteci ise, iki gün sonra kaçıp kurtulabilen mülteci aleyhine zorla ifade vermeleri için mahkemeye çıkarıldı. Mahkemenin ardından on silahlı polisin bulunduğu bir aracın içine alınan mülteciler, zorla soyuldular ve paraları dahil yanlarında getirdikleri her şey yakıldı. Polislerin fiziksel ve cinsel işkenceleri bu sırada başladı.

Tehdit ve işkenceyle sınırdışı

Mültecilerin el ve ayaklarını bağlayan polis, onları karşı koyamayacak bir pozisyona soktuktan sonra yumruk, tekme ve coplarla fiziksel işkence uyguladı. İşkencesini bitiren polis, “Tekrar gelirseniz yürüyerek bile geri dönemezsiniz” diyerek mültecileri tehdit ettikten sonra onları Bosna-Hersek’e zorla geri götürdü

Mülteciler, Bosna-Hersek’te doktorlar tarafından tedavi altına alındı. Doktor raporları ve mültecilerin aktardıkları ise, fiziksel işkencenin yanı sıra cinsel işkencenin de yaşandığını gözler önüne seriyor.

Pazartesi günü ise Bangladeşli mültecilerin aynı fiziksel ve cinsel işkence sürecinden geçtiği öğrenildi.

Bosna-hersek sınırını geçip uyumak için mola veren yirmi üç mülteci, uyandıklarında kendilerini silahlı polisler tarafından çevrilmiş olarak buldu.

Mültecileri zorla soyan polis tıpkı önceki mülteci grubuna yaptığı gibi fiziksel ve cinsel şiddetini uygulamaya başladı. Bir mülteci, polisin kendisine ağaç dalı ile cinsel işkence uygulamadan önce “Eşcinsel misin?” sorusu yönelttiğini aktardı.

Hırvatistan polisi ilk kez mültecilere şiddet uygulamıyor. Mayıs ayında yine polis, Bosna Hersek’ten Hırvatistan’a geçen mültecilerin kafalarını sprey boyayla boyamıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar