Hizbullahçıların tahliyesi ‘kurum içi düzenleme’ymiş

Hizbullahçıların tahliyesi ‘kurum içi düzenleme’ymiş

Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin 2018 tarihli bir kararı gerekçe gösterilerek 100’ün üzerindeki Hizbullahçı’nın tahliye edilmesine ilişkin soruya “kurum içi düzenleme” yanıtı verdi

Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi’nin 2018 tarihli bir kararı dayanak gösterilerek 100’ü aşkın Hizbullah hükümlüsünün tahliye edilmesi, fakat aynı kararı gerekçe göstererek başvuru yapan diğer örgüt hükümlülerinin başvurularının reddedilmesi konusundaki soruyu yanıtsız bıraktı. Bakanlık, Hizbullah ile ilgili CİMER aracılığıyla yapılan başvuruya, konuyla ilgisi olmamasına rağmen, “Kurum içi düzenlemeler bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır” yanıtını verdi.

Bakanlığın bu tutumu kararın siyasi-konjonktürel arka planını deşifre ettiği gibi, mevcut rejimin bizzat kendisinin koyduğu kurumlar ve oluşturduğu mekanizmalarla keyfine göre oynadığının da yeni bir ifadesi oldu.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, T24’te yer alan, Hizbullah hükümlülerinin cezaevlerinden ardı ardına tahliye edildiği haberini TBMM gündemine taşıdı. Bakan, eşzamanlı olarak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de konuyu sordu.

Bakan, “Cinayet, işkence, örgüt yöneticiliği gibi suçlardan mahkum edilen ancak Anayasa Mahkemesi’nin 2018 yılında verdiği, ‘Heyette askerî hâkim bulunması yeniden yargılama nedenidir’ kararının ardından Mayıs 2019 itibariyle tahliye edilen Hizbullah hükümlülerinin sayısı kaçtır? Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyelerinin ihraç edilmesinin yeniden yargılama nedeni sayılması, bütün örgüt suçları açısından yeniden yargılama kapısının açılması anlamına mı gelmektedir? Farkı örgütlerden kaç hükümlü yeniden yargılama başvurusu yapmıştır, bunların kaçı kabul edilmiş, kaçı reddedilmiştir? Hizbullah hükümlüleri dışında aynı gerekçeyle tahliye edilen hükümlü var mıdır?” sorularını yöneltti.

CİMER’den gelen dilekçeyi, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yanıtladı. Yanıt yazısında, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun “kurum için düzenlemeler” başlıklı 25. maddesine atıf yapıldı.

Bu maddede, “Kurum ve kuruluşların kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi ve belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak söz konusu düzenlemelerden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır” hükmü yer alıyor.

Yanıt yazısında, “Yukarıda açıklanan kanun hükmü gereğince, başvuruya ilişkin talep yerine getirilememiştir” denildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar