Hrant Dink 13. yılında “Utanmak için geç değil” temasıyla anıldı

Hrant Dink 13. yılında “Utanmak için geç değil” temasıyla anıldı

Hrant Dink katledilişinin 13. yılında vurulduğu yerde ve saatte  “Utanmak için geç değil” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikle anıldı

Tetikçi Ogün Samast tarafından kurucusu ve genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi’nin Şişli’deki ofisi önünde kurşunlanarak katledilen Hrant Dink, 13. ölüm yıldönümünde katledildiği yerde saatte kitlesel bir katılımla anıldı. Agos’un eski binası şimdiyse “23,5 Hrant Dink Hafıza Merkezi” olarak kullanılan Sebat Apartmanı’na “Adalet istiyoruz” ve “Vazgeçmiyoruz ahparig” pankartları asıldı. Alandan “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant!”, “Hrant için adalet için!”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez!”, “Öldür diyenler yargılansın!” sloganlarını yükseldi.

Utanmak için geç değil” temasıyla düzenlenen anmaya hemen tüm toplumsal kesimlerden katılım sağlandığı görüldü.

’13 yıl geçti adalet yerini bulmadı’

Hrant’ın arkadaşlarından Bülent Aydın, Agos Gazetesi’nin eski ofisinden kitleye seslenerek, “O günden bu yana 13 yıl geçti adalet yerini bulmadı. Utanmak için geç değil diye sesleniyoruz bu adaletsizliği sürdürenlere.” Dedi.

Aydın, Hrant’ın arkadaşlarından elinde olmayan sebeplerle anmaya katılamayanların olduğunu hatırlattı ve “810 gündür tutuklu olan Osman Kavala’yı ve Selahattin Demirtaş’ı selamlıyoruz” dedi. Aydın’ın bu sözlerinin ardından “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganı atıldı.

Şebnem Korur Fincancı: Zaman durdu

Hrant’ın arkadaşları adına konuşan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Hrant Dink’in ölüm haberini aldığı 19 Ocak 2007 akşamı için “Zaman durdu” dedi. Sözlerine, “Birlikte kurulan hayallerin sıcaklığı hala yüreğimizde. Sözümüz var Hrant’a, yaralarımızı birlikte onarmak boynumuzun borcu” diye devam etti.

90’lı yıllarda öldürülen Kürt aydınlarından avukat Yusuf Ekinci’nin oğlu Sertaç Ekinci de anmada bir konuşma yaptı. Aralık 2019’da sonuçlanan Ankara JİTEM davasında tüm sanıkların beraat ettiğini hatırlatan Ekinci, “Adalet arıyorsak bulamayacağız, çünkü vermeyecekler” diye konuştu. Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de tüm ezilenler bir araya gelip hukukun üstün olduğu bir ülke yaratmadığı sürece adalet tesis edilmeyecek. Öyle sanıyorum ki Hrant ve onun gibi yüzlercesinin bize bıraktığı son vasiyet budur.”

Saatler 15.05’i gösterdiğinde söz, Hrant Dink’e bırakıldı. Dinletilen kayıttan Halaskargazi Caddesi’nde toplanan binlerce kişiye seslenen Hrant Dink, “Evet biz Ermenilerin bu topraklarda gözü var çünkü kökümüz burada ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil bu toprakların gelip dibine girmek için” dedi.

Anmaya katılan herkese teşekkür eden Bülent Aydın, cinayetten tam 9 yıl sonra mahkemeye çıkarılan üst düzey kamu yetkililerinin yargılandığı davanın bir sonraki duruşmasının 18 Şubat’ta yapılacağını hatırlattı ve “Davanın başından bugüne bir sözümüz var, şimdi yine tekrarlıyoruz. Biz bitti demeden bu dava bitmez” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar