Hrant Dink davasında iki tahliye

Hrant Dink davasında iki tahliye

Hrant Dink’in katledilmesiyle ilgili olarak tutuklu yargılanan asker ve polislerden Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale’nin tahliyesine karar verildi

Hrant Dink’in katledilmesiyle ilgili davada yargılanan tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale’nin tahliyesine karar verildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinde sorumluluğu bulunan polis ve askerlerin yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün de devam edildi.

Dün aslında kendileri de bu katliamla şu ya da bu şekilde ilişkili olan görevlilerin “tanık” sıfatıyla dinlendiği duruşmada karar bugüne bırakılmıştı. AA’nın haberine göre mahkeme tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale’nin tahliyesine karar verildi.

Dünkü oturum

Dünkü oturumda tutuklu sanıklar SEBGİS’le; ev hapsinde bulunan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, tutuksuz sanıklar Murat Bayrak, Gazi Günay, Erhan Tuncel, dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin İstanbul İl İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler de salona gelerek katılmıştı.

Duruşmada İstanbul istihbarat polislerinden Özcan Özkan “tanık” sıfatıyla SEGBİS aracılığıyla ifade vermişti.

Özcan Özkan, suikast hazırlığında olan Yasin Hayal’in bağlantı adresine giderek 24 Şubat 2006 tarihinde “Bulunamadı” raporunu yazan iki polisten biriydi.

Polis Özcan Özkan, “Biz belgeyi aynı tarihte düzenledik. Bizi görevlendiren masa amirimizdi. Görev yeri adresi Volkan Altınbulak tarafından tespit edilmişti” demişti.

Samsun’dan duruşmaya SEGBİS yoluyla katılan ve suikast döneminde İstihbarat Dairesi Personel Şube Müdür Yardımcısı olan Aydın Patan da suikasta ilişkin bilgisinin olmadığını iddia bulunarak, “haftalık değerlendirilme toplantılarında Hrant Dink cinayet hazırlığına ilişkin hiç bilgi paylaşılmadı” demişti.

Aydın Patan, sanık Ramazan Akyürek tarafından “tanık” olarak gösterilmişti.

Akyürek, Patan’ın Celalettin Cerrah’la görüşmesinin tanıklarından biri olduğunu tekrar etmişti. Patan ise “Ramazan Akyürek’in söylediği telefon görüşmesinden haberdar değilim. Ben başkanın odasına evrak imzalatmaya giderdim. Celalettin Cerrah ile konuştuğuna tanık olmadım” diye konuşmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar