Hyundai de Türkiye’deki fabrikalarında üretime ara veriyor

Hyundai de Türkiye’deki fabrikalarında üretime ara veriyor

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Güney Koreli Hyundai de Kocaeli’ndeki tesisinde üretimi bir ay boyunca askıya alacak

AKP’li devletin “ekonomik kriz yok derseniz olmaz” mantığıyla yinelediği tekerlemelere rağmen kriz; işsizlik, hayat pahalılığı, iflaslar, konkordatolar, üretime ara vermelerle adeta bağırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda üretime ara vererek, konkordato ilan eden otobüs üreticisi TEMSA’dan sonra; bu sefer de dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Güney Koreli Hyundai’nin, Kocaeli’ndeki tesisinde üretimin bir ay boyunca askıya alınacağı belirtildi.

Hyundai’nin fabrikalarında çalışan işçiler 15 gün çalışıp, 15 gün çalışmayacak. Çalışmadıkları günlerin ücretinin yüzde 80’inini de devlet ödeyecek.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Güney Kore medyası, Hyundai’nin Kocaeli’ndeki tesisinde üretim bir ay askıya alacağını yazdı. Güney Kore’de yayın yapan Business Korea’da yer alan bilgilere göre, Hyundai Assan, 20 Ocak-6 Şubat ve 30 Mart-13 Nisan tarihleri arasında üretimi durduracak.

Kısa çalışma ödeneğinden karşılanacak

Koreli medya kuruluşları ayrıca Güney Koreli şirkete bağlı Hyundai Mobis ve Hyundai Glovis gibi bağlı kuruluşları da geçici olarak kapatılacağını yazdı.

Kore basını Hyundai Türkiye’nin Ankara’dan kısa çalışma ödeneği talep ettiğini, bu kapsamda fabrika çalışanları önümüzdeki aylarda iki bölüm halinde yani 15 gün çalışıp 15 gün çalışmayacak. İşçilerin çalışmadıkları günlerdeki ücretlerin yüzde 80’ini devlet ödeyecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar