İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerinden haber verilmeden elenmiş

İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerinden haber verilmeden elenmiş

İBB Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerinden haber verilmeden elenirken; ihale, Bilal Erdoğan’ın başında bulunduğu Okçular Vakfı’nın genel müdürlüğünü yapan 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmalık Şirketi’ne verildi

Dışarda-içerde savaş” felsefesi sektirmeden hayat buluyor. Bir taraftan Rojava’nın işgali için girişilen hareket sarpa sararken; diğer tarafta kayyumlar atanıyor, tutuklamalar yapılıyor, evler basılıyor, en küçük bir demokratik eylem bile saldırganlıkla bastırılıp, yasaklanıyor. Bu saldırganlık bunlarla da sınırlı kalmıyor.

İşgale; krizin yarattığı toplumsal öfkenin şovenizm havuzunda boğulması, rejimin yaşadığı zayıflık ve çözülmenin yeni bir sandıkla onarılması yaklaşımıyla da girişenler, 23 Haziran’daki büyük yenilgilerinin intikamını almaktan da bir milim sapmıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerini sayısız fırıldak döndürmelerine rağmen 1 milyona yakın oy farkıyla kaybedenler, bu sefer işi devlet olanaklarını tepe tepe kullanarak belediyeyi çalışamaz hale getirmeye, elde edebileceği ekonomik gelirleri budayıp, kesmeye vardırdılar. Tüm resmi kuruluşlar İBB’nin Hamidiye Su’yunu almaz oldu mesela. Belediye çalışmalarına başka pek çok engelin çıkarıldığı da yazılıp-çiziliyor.

Bu yaklaşıma son olarak TCDD’nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın atıl depo sahaları bölgesini kiralamak için açtığı ihaleden elenmesi eklendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihalenin kendilerine haber verilmeden açıldığı ve mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

İhale gündeme geldiğindeyse Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı “caydırıcı olur” diyerek İBB’nin katılmasını uygun bulmadığını belirterek baştan kayıt koymuştu. Belediye AKP’nin elindeyken ormanları, kentlerin önemli mekanlarını İBB’ye verenler, şimdi rekabetten, caydırıcılıktan bahseder oldular kısacası. Ulaştırma Bakanlığı bu kaydı koymuş ve baştan ön kesmişken İBB’nin ihaleden elenmesine anlamlı bir gerekçe bulma gereği bile duyulmadığı anlaşıldı. Açıklanan trajikomik gerekçe, “‘Müştereken ve müteselsilen yerine ortaklaşa ve birlikte’ yazmak”mış!

İBB’nin elendiği ihale eski bir İBB çalışanı olup, kısa süre öncesine kadar Bilal Erdoğan’ın da başında olduğu Okçular Vakfı’nın genel müdürlüğünü yapan 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi’ne verildi. Yani siz onu Bilal Erdoğan diye okuyun!

TCDD, 4 Ekim 2019 tarihinde ihaleye çıkmıştı. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın “caydırıcı olur” diyerek İBB iştiraklerinin katılımını uygun bulmadığı ihaleye 4 teklif sunulmuştu. Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum kaldı. Bugün öğrenildi ki, İBB iştirakleri elenmiş ve ihale doğrudan Önder’e verilmişti! Oysaki ihaleyi alan şirketin bazı gerekleri yerine getirmediği belirtilmişti ve ihale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi bekleniyordu. Fakat ihalenin yapıldığı, İBB’nin elenerek davet edilmediği öğrenildi.

Gelişmeler geniş bir toplumsal kesimde tepki yarattı. Bu tepki sosyal medyaya #TCDDİhaleyiİptalEt etiketiyle yansıdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar