İçişleri Bakanlığı’ndan neye yarayacağı belli olmayan pandemi genelgesi!

İçişleri Bakanlığı’ndan neye yarayacağı belli olmayan pandemi genelgesi!

Çarkların dönmesi ve halkın azarlanması dışında bir salgınla mücadele stratejisinin olmadığı, İçişleri Bakanlığı’nın son yayınladığı kuşa da deveye de benzemeyen pandemi genelgesiyle bir kez daha görüldü

Koronavirüs salgınının kontrolden çıkmasıyla birlikte işçi ve emekçilerin daha fazla azarlanıp, gerçek sorumlular haline getirildiği söylemlere hız verilirken diğer taraftan da neye yarayacağı belli olmayan “önlemler” açıklanmaya devam ediyor. Çarkların dönmesi ve faşist iktidar blokunun özel olarak gözettiği kesimlerle ideolojik tercihlerinin belirleyici olduğu bu önlemlerde AVM’ler ya da camiler açıkken içkili mekanlar, kafe ve restoranlar kapalı. İşçiler işe gitmek için tıklım tıklım dolu araçları kullanmak zorunda kalırken, belli mesafelere ulaşım sınırlı. Haklarını yememek lazım, işçiler sözümona o araçlara tıklım tıklım binmesin diye sabahın körü anlamına gelen saat 07:00’de işbaşı yapmaya mecbur edildi! Sanki ‘virüsü birbirinize bulaştırabilirsiniz’ dercesine… Üstelik akşam kaçta çıkacakları da patronların insafına bırakılarak. Bu arada günlük yevmiyeyle ya da hiçbir güvencesi olmayan işlerle geçinmeye çalışan ya da pandemi önlemleri denilen her şeyi tepe tepe kullanan patronların marifetiyle ücretsiz izne çıkarılarak günlük 39 TL’ye mahkum edilen ve hatta onu bile bulamayan binlerce emekçinin bu kısıtlamalarla birlikte nasıl geçinecekleri meçhul.

Açıklanan son kısıtlamaların her bir maddesi bu gerçeği bir kez daha haykıracak cinsten.

Zorunlu ve acil mal-hizmet üretimi dışındaki tüm işkollarında üretimin durdurulması, 2 ya da 4 hafta tam kapanma, bu arada işçi ve emekçilerin geçim kaygılarını giderecek gelir ve özel hastaneler de dahil sağlık hizmetlerinden yararlanılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılmadıkça salgının önlenmesi de mümkün olmayacaktır.

Bu açıdan da İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi dostlar alışverişte görsün dışında bir anlam taşımamaktadır.

Bakanlığın genelgesinde yer alan detaylar şöyle:

-Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.


Yeni önlemler kapsamındaki ilk sokağa çıkma kısıtlaması bugün (1 Aralık 2020) 21.00’de başlayıp Çarşamba sabah 05.00’te bitecek.


Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.


Kısıtlama kapsamında hafta içi ve hafta sonu ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak.


Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.


Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.


Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.


Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.


Cenaze namazları ve nikah törenleri için de kişi sayısında kısıtlamaya gidilirken, aile yakınları dahil 30 kişiden fazla insanın bulunması yasaklandı.


Evlerde yılbaşı kutlaması, taziye, mevlid yasaklandı


AVM ve semt pazarları için de aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirleneceği aktarılırken, AVM’lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilmesi kararlaştırıldı.


 İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulları’nın gerek görmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısını da belirleyebileceği belirtildi.


Anaokullarının faaliyetlerine ara verildi


Yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilirken, ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeden sadece kupon/ganyan yatırma işleminin yapabilecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar