İLO: Her yıl 2,8 milyon çalışan iş cinayeti veya hastalık nedeniyle ölüyor

  • In _
  • 21/04/2019
İLO: Her yıl 2,8 milyon çalışan iş cinayeti veya hastalık nedeniyle ölüyor

İLO açıkladığı raporda her gün 7 bin 500, her yıl ise 2,8 milyon çalışanın çalışma koşulları nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yayınladığı son raporda, stres, aşırı çalışma saatleri, iş cinayetleri ve hastalıklar nedeniyle yılda 2,8 milyon çalışanın öldüğünü açıkladı.

‘28 Nisan Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Dünya Günü’ öncesinde yayınlanan raporda, her gün 7 bin 500 kişinin iş yerlerinde geçirdikleri çeşitli iş cinayetleri ve yakalandıkları hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekiliyor. Bunların 6 bin 500’ü yaptıkları iş nedeniyle hastalanan, bini de iş cinayetlerinde ölen kişiler.

Rapora göre;

Hastalıklar iş ölümlerinin yüzde 86’sını oluşturuyor. Bu kişilerin yüzde 31’i çeşitli iç hastalıkları, yüzde 26’sı işe bağlı kanser ve yüzde 17’si de solunum yolu hastalıklarından ölüyor.

İş bağlantılı ölümlerin en fazla Afrika’da, en az da Avrupa da yaşandığı bildiriliyor. Raporda, işçilerin yüzde 36’sının haftada 48 saatten fazla, ‘aşırı’ olarak nitelenen uzun saatlerde çalışmak zorunda kaldığı belirtildi. Ayrıca raporda kadınların kötü çalışma koşullarından daha fazla etkilendikleri de vurgulandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar