İMO: İstanbul`un en önemli gündemi Kanal İstanbul değil, depremdir!..

İMO: İstanbul`un en önemli gündemi Kanal İstanbul değil, depremdir!..

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, 11 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen 4,7 şiddetindeki depremle ilgili açıklamada kentin hızla büyük depreme doğru gittiği ve buna yönelik bir hazırlık yapılmadığını belirterek, “İstanbul`un en önemli gündemi Kanal İstanbul değil, depremdir!..” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, 11 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen 4,7 şiddetindeki depremle ilgili açıklamasında, kentin her gün biraz daha büyük depreme yaklaştığını vurgulayarak, “İstanbul`un en önemli gündemi kanal istanbul değil, depremdir!..” diye belirtti.

2019’un Ağustos ve Eylül aylarında İstanbul’un depremlerle sarsıldığının, Silivri açıklarında meydana gelen ve 5.8 büyüklüğünde olduğu belirtilen depremin kaygı yarattığının hatırlatıldığı açıklamada, “Bugünkü depremin yine Silivri açıklarında meydana gelmesi, ilgili bölgede tehlikeli hareketliliğin olduğuna işaret sayılmalıdır” denildi.

İstanbul depreme hazır mı?” sorusunu yineleyen İMO, bu soruya olumlu bir yanıt vermenin mümkün olmadığını, 1999 depreminden sonra istense hazır hale getirilebileceği, fakat bunun yapılmadığını kaydetti.

‘Kentsel dönüşüm güvenli yapı üretimi amacıyla gerçekleşmedi’

1999 depremleri yapı stokunun güvenli olmaktan uzak olduğunu açığa çıkardı. Yapıların pek çoğunun kaçak, ruhsatsız ve mühendislik hizmeti almadan üretildiği anlaşıldı. Ne afet sonrası hazırlık kavramından söz etmek mümkündü ne de deprem bilincinden” denilen açıklamada, güvenli yapı üretimini sağlamak amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin ise, rant değeri yüksek bölgelerden başlatıldığı, amacın da zaten güvenli yapı üretimi değil belli gruplara rant sağlamak olduğu ve bunda da başarı sağlandığı (!) belirtildi.

Deprem toplanma alanları yok edildi!

Deprem toplanma alanlarının, en az güvenli yapı sorunu kadar can alıcı olduğu belirtilen açıklamada, 1999 depreminden sonra belirlenen alanların kayda değer kısmının imara açıldığı, hatta bazılarına AVM yapıldığı belirtildi.

Yetkililerin açıklamalarıyla Deprem Toplanma Alanları ile Acil Toplanma Alanları arasındaki farkı bilmediklerini ele verdikleri kaydedilen açıklamada, İstanbul’un kaderine razı bir şekilde depremi beklediği vurgulandı.

İstanbul’un can güvenliği tehlikededir 

Deprem görmeden yıkılan konutların olduğu kentte olası depremin büyük trajedilere neden olacağı, yüz binlerce vatandaşın hayatını kaybedebileceği hatırlatılan açıklamada, “İstanbul`un mevcut sorunları çözüm beklerken Kanal İstanbul gibi projelere yönelmek kente taşıyamayacağı bir yük bindirmektir” denildi.

‘Deprem ulusal bir sorun olarak ele alınmalı’

Deprem ulusal bir sorun olarak kabul edilmeli, Kanal İstanbul gibi akıl dışı bir projeden hızla vazgeçilmeli ve bütün olanaklar seferber edilerek İstanbul`u depreme karşı hazırlıkla hale getirmelidir” diye vurgulanan açıklamada, bunun yapılmamasının büyük acılara, yıkımlara neden olacağı ve vebalinin de siyasi iktidarın omuzlarında olduğu ifade edildi, uyarıların devam edeceği yinelendi.

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar