İnşaat-İş Emaar şantiyesinde alınan önlemleri paylaştı

İnşaat-İş Emaar şantiyesinde alınan önlemleri paylaştı

Emaar yönetiminin salgına karşı aldığı önlemleri yerinde görmesinin olanaklarını sunduğunu belirten İnşaat-İş, diğer şantiyeler açısından da örnek olması yaklaşımıyla bu önlemleri kamuoyuyla paylaştı

Salgının ilk döneminde hiçbir önlemin alınmadığı Emaar şantiyesi İnşaat-İş’in müdahaleleri ve çeşitli eylemlerle gündeme gelmişti. Şantiye ve yemekhane-yatakhanelerdeki koşullar işçilerin gönderdiği görüntüler ve İnşaat-İş’in çeşitli girişimleriyle teşhir olduktan sonra işçiler apar topar memleketlerine gönderilmişti.

O dönemde Emaar Otel şantiyesi yönetimi kendileriyle görüşen İnşaat-İş’e, işçilerin korunması için çeşitli önlemler alınacağını söylemiş, fakat bu konuda göstermelik adımların ötesine geçmemişti. İnşaat-İş de bu tutum üzerine Emaar yönetimiyle görüşmelerini askıya almıştı.

Emaar yönetimi daha sonra aldığı önlemleri İnşaat-İş’le paylaştı. Sendika, Emaar yönetiminin şantiyede aldığı önlemleri, eksikler olsa da başka şantiyelere de örnek olması açısından kamuoyuyla paylaştı:

Salgına Karşı Alınan Önlemleri Kamuoyuyla Paylaşıyoruz

 

Koronavirüs vakalarının ülkemizde yaygınlık göstermesinin ardından, özellikle inşaat sektöründe birçok şantiye salgına karşı alınmayan önlemler ve hak gaspları ile gündemin ilk sıralarında yer almıştı.

 

İstanbul Göztepe’de inşası devam eden Emaar otel şantiyesi ise bu noktada adını sıkça duyuran şantiyelerden biri olma özelliğiyle ön plana çıkmıştı.

 

O dönem sendikamızın Emaar yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmeler sonucu, şantiyede salgına karşı alınması gereken önlemler noktasında görüş alışverişi içerisinde düzenlemeler yapılacağına ilişkin fikir birliğine varıldı. Akabinde, sendikamız salgına karşı alınması gereken önlemler içerikli görüşlerini yazılı (Sendikamızın Emaar yetkililerine sunduğu görüşler o dönem kamuoyuyla da paylaşılmıştı) bir şekilde Emaar yetkililerine ulaştırdı. Görüşlerimizin bir kısmı Emaar yetkilileri tarafından hayata geçirilmeye başlanmasına rağmen, sürecin ağır işlemesinden kaynaklı sendikamız ‘alınan önlemlerin sendikamızın denetimine açılması’ talebiyle Emaar yönetimi ile görüşmeleri askıya alarak sonlandırmıştı.

 

Gelinen aşamada, Emaar yetkililerinin sorunları çözüme ulaştırma anlamında sergiledikleri olumlu adımlar neticesinde sendikamız Emaar yönetimi ile yeniden ilişki kurma kararı almıştır.

 

Bu bağlamda, Emaar yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucu, sendika temsilcilerimizin şantiyede salgına karşı alınan önlemleri yerinde görme ve bu önlemleri kamuoyuyla paylaşma girişimleri sonuç vermiş, bu çerçevede Emaar yetkilileri sendika temsilcilerimize her türlü kolaylığı sağlayarak salgına karşı alınan önlemleri yerinde görme imkanı sunmuştur.

 

Tüm eksik ve yetersizliklerine rağmen, sendika temsilcilerimizin Emaar şantiyesinde salgına karşı alınan önlemler noktasında yönetimin ciddi adımlar attığını yerinde görerek tespit etmiştir.

 

Emaar yönetiminin, salgına karşı şantiyede aldığı önlemler çerçevesinde sendikamıza ve akabinde kamuoyuna karşı şeffaf bir tutum sergilemesinin ötesinde, sendikamızın yönetime sunduğu birçok önerinin şantiyede hayata geçirilmesi ve bu önlemlerin sendikamızın denetimine açılması ile birlikte, İstanbul’da bulunan şantiyeler içerisinde tüm eksikliklerine rağmen örnek oluşturması anlamında alınan önlemleri tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

 

. Mesai başlangıcında ateş ölçer ile denetim yapılıp şüpheli kişiler kontrol ediliyor. Tespitler günlük takip tablosu oluşturularak, ilgililere e-posta ile yayınlanıyor.

 

. Haftada 2 kere tüm kamplarda ateş ölçümü yapılıp, yüksek ateşi olanlar muayeneye gönderiliyor. Tespitler günlük takip tablosu oluşturularak, ilgililere e-posta ile yayınlanıyor.

 

. Ayda 2 kez profesyonel dezenfeksiyon işlemi yapılıyor.

 

. Günlük dezenfeksiyon püskürtme işlemi yapılıyor. (Sabah-Akşam)

 

. Çay ve kahve karton bardak ile servis ediliyor.

 

. Çay ocağı girişine banko yapılıp içeriye girilmesi önlenmiştir. Servis sadece görevliler tarafından yapılıyor.

 

. Buzdolabı kullanımında uygun kaplar olmak koşulu ile yiyecekler saklanılabilir. Açılmış olan uygunsuz ürünler alınmıyor. Çay ocağı personeli değerlendirmesine göre alınıyor.

 

. Ofislerde belirli yerlere el dezenfektanı yerleştirilmiştir.

 

. Genel temizlik sıklığı arttırıldı, tuvaletler saat başı temizleniyor ve çizelgeye yazılıyor.

 

. Havalandırma sistemi bakım ve temizliği tekrarlanıyor.

 

. Beyaz yaka çalışanların toplu taşıma kullanımı engellenildi, beyaz yaka çalışanlar için servisler organize edildi. Ayrıca beyaz yaka personelin haftalık çalışma günleri düzenlendi.

 

. Evden çalışma yapabilecek personel belirlendi ve yönlendirildi.

 

. İŞMONT OFİS binasında günde 3 kere dezenfeksiyon yapılıyor.

 

. Asansörler saat başı dezenfekte ediliyor.

 

. Ofislere kullanılmış maske ve eldivenleri toplamak için tıbbi atık çöp kutuları konuldu.

 

. Dezenfeksiyon işlemleri sıklığı arttırıldı. Her kullanım sonrası dezenfeksiyon yapılıyor.

 

. Afiş ve Broşür ile bilgilendirme sağlanıyor.

 

. Giriş ve çıkışlara el dezenfektanları yerleştirildi.

 

. Yemekhane çalışanlarının kişisel hijyen kontrol ve eğitimi haftalık olarak raporlanıyor, yayınlanıyor.

 

. Ekmek, şeker gibi toplu kullanıma açık ürünler ambalajlı olarak kullanılıyor veya dağıtımı servis elemanlarınca sağlanıyor. Çay bardakları servis elemanları tarafından veriliyor, her çalışan kendi çayını alıyor.

 

. Kaşık, çatallar yıkandıktan sonra kurulanarak, kağıt ambalaj içinde servise hazır bekletiliyor, çalışanlara servis elemanı tarafından veriliyor.

 

. Bardak su kullanımına dönüldü.

 

. Yemek saatleri bölünerek, yoğunluğun azatılması sağlandı.

 

. Yemek grubu aralarında tam temizlik ve dezenfeksiyon uygulanıyor.

 

. Oturma mesafesi aralıkları arttırıldı.

 

. Tunikeler ve asansörler günde 3 kere sabah, öğle, akşam dezenfekte ediliyor.

 

. Saha tuvaletlerinin sabun kontrolleri sıklaştırıldı, sabun bitmesi durumu engellendi.

 

. Saha içerisinde asansör önünde ve turnike bölgesinde el dezenfektanı konumlandırıldı.

 

. Kat tuvaletlerine el dezenfektanı konuldu.

 

. Tüm temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri için çizelge oluşturulup, yayınlanıyor.

 

. Saha girişine kullanılmış maske ve eldivenleri toplamak için tıbbi atık çöp kutuları konuldu.

 

. Çalışma alanında maske kullanılması için her firma kendi çalışanlarına cerrahi/ antibakteriyel/ FFP1-FFP2 maske dağıtımına başlamıştır. Çalışma alanında kullanımı takip edilmektedir.

 

. Aynı odada çalışmalarda en fazla 2 kişi görevlendirilmektedir.

 

. Servis araçları her kullanım öncesi sabah ve akşam dezenfekte ediliyor.

 

. Servislerde tek kişi oturma düzenine geçildi.

 

. Şoförler de dahil olmak üzere servislerde herkes maske kullanıyor.

 

1- El yıkama yeri ve yemek yenilen salona talimat- afişler asılmıştır.

 

2- Yemekhane giriş ve el yıkama bölgesine dezenfektanlar yerleştirilmiştir. Sabun ve dezenfektanlar sürekli takviye edilmiştir.

 

3- Tek kullanımlık kaşık, çatal, bıçak, peçete ve ıslak mendil paket halinde, tabldotlara yerleştirilerek tek kullanımlık bardaklarla tek tek servis edilmiştir.

 

4- Yemek menüsünde bulunan meyvelere personelin temas etmesi önlenerek yemekhane çalışanları tarafından servis edilmiştir.

 

5- Tuz, şeker tek kullanımlık paket halinde çalışanlara servis edilmiştir.

 

6- Sosyal mesafe korunarak yemek dağıtımı yapılmıştır.

 

7- Her masada 2 personelin yemek yemesi sağlanmıştır.

 

. Yemek saatleri daha uzun zaman dilimine yayılarak sıra ve yemekhanedeki yoğunluğun önüne geçilmiştir.

 

. Günde 3 dezenfeksiyon işlemi yapılıyor.

 

. Ünalan kampında, personel sayısına paralel olarak, odalarda 2 kişilik düzen oluşturulmuştur.

 

. Yüksek ateş veya diğer şikayetlerle hastaneye giden ve COVID-19 tanısı dışında tanı ile dönen çalışanların takibi ve dinlenmesi için müşahade odası oluşturuldu.

 

. Müşahade odasına, kullanılmış maske ve eldivenlerin atılacağı tıbbi atık çöp kutuları konuldu.

 

. Olası sokağa çıkma yasağı kapsamı ve kuralları değerlendirilerek aksiyon planı yapılabilir. Sahada ve ofislerde sadece güvenlik personeli kalacak.

 

. Kampta kalan kişilerin evlerine gönderilmesi için özel izin alınıyor..

 

. Kampta kalan kişiler için temel ihtiyaç ve gıda maddesi stoku yapılıyor.

 

. Ambulans teçhizatına ilave olarak, tüm ofis ve kamp mahallerinde oksijen tüpleri konumlandırıldı, acil durumlar için hazır bekletiliyor.

 

. Revir önünde açık alanda hastalık değerlendirme/bekleme alanı oluşturuldu.

 

. Şüpheli kişi revir önü bekleme alanında bekletilip, revir personeli tarafından ön değerlendirme yapılarak, ambulans ile hastane sevki sağlanıyor. Çalışanın giriş kartı kapatılıp, hastane muayenesi sonrası tekrar revir değerlendirmesi yapıldıktan sonra giriş kartı aktif ediliyor.

 

. Kişinin en yakın temasta bulunduğu ekibi ve kampta kalıyorsa koğuşta kalan diğer çalışanlar şirketin kendi aracı ile (sevk sorumlusu ve kişi maske kullanacak) Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk sağlanacak.

 

. Gündüz şantiyede, gece kampta bulundurulacak şekilde 7/24 ambulans hizmeti başlatıldı.

 

. İşe girişler yönetim kontrolünde, sınırlı sayıda çalışan girişi yapılıyor. İşin devamı için acil ihtiyaçlar dışında çalışan girişine izin verilmiyor.

 

. İşe giriş eğitimleri kısıtlandı. Eğitimle en fazla 2 kişi halinde verilip ve 1 saati geçmiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar