İnşaat-İş: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! Sözleşmeyi Uygula!

İnşaat-İş: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! Sözleşmeyi Uygula!

İnşaat-İş, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaparak, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! Sözleşmeyi Uygula!” dedi

İnşaat-İş, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Kadın erkek eşitliğinin sağlandığı, kadınların şiddet görmedikleri, öldürülmedikleri bir dünya özlüyoruz. Kadınların isteklerini tekrarlıyor ve sahipleniyoruz: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula!” diye belirtti.

İnşaat-İş, açıklamasında şunlar ifade edildi:

Gülsüm, Nuray, Sevil, Deniz, Nazife, Bahar, Evin, Sümeyye, Pınar…

 

Bu isimler size bir şey söylüyor mu? En küçüğü 6 yaşındaydı. En büyüğü 74. Her yaştan kadınlardı. Ortak noktaları bu kadınları erkeklerin öldürdüğü gerçeği.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı rapora göre Türkiye’de temmuz ayında 36 kadın öldürüldü, 11 kadınınsa ölümü şüpheli. Platform şüpheli ölümlerin faili meçhul kalmamasını, aydınlatılmasını istiyor. Bu korkunç tablo sadece Temmuz ayına ait!

 

Üniversite öğrencisiydi, anneydi, kocasından boşanmak istiyordu, barışmayı reddediyordu, şikayet etmişti, sığınma evine sığınmıştı, anne-kızdı, ayrılmıştı, sevgili olmak istememişti… Hayatlarını yaşamak istedikleri, seçim yaptıkları, şiddet görmek istemedikleri, artık yeter dedikleri için öldürüldüler.

 

Güldünya, Rabia, Nuran, Münevver, Özge, Emine, Şule, Nadira…

 

Plarform’un raporlarına göre 2008-2019 yılları arasında 3185 kadını erkekler öldürdü. 2020’nin ilk yedi ayında 155 kadını erkekler hayattan koparttı.

 

Kadınlar ölmek istemiyor. Kadınlar yaşamak istiyor. Kadınlar kazanılmış haklarına sahip çıkıyor. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istiyor.

 

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, neden mi? Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, tecavüz, zorla evlendirme, kadın sünneti, kürtaja zorlama, zorla kısırlaştırma, tecavüz ve taciz dahil kadına yönelik her türlü şiddeti sözleşme kapsıyor.

 

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, neden mi? Ev içi şiddet, aynı evde yaşanıp yaşanmadığına bakılmaksızın, mevcut eş, eski eş ya da partnerler arasında yaşanan her türlü şiddeti içeriyor. Kadınları sadece aile içinde, evlilik birliği içinde konumlandırmıyor. Kadının korunmasını esas alıyor.

 

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, neden mi? Devlet kendi adına hareket eden görevlilerinin Sözleşme’nin gereklerini yerine getirmesini sağlamak zorunda.

 

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, neden mi? Şiddeti gerçekleştiren ister kadının sevgilisi, ister kocası, ister babası, ister patronu olsun fark etmiyor; şiddetin önlenmesi, soruşturulması, cezalandırılması, zararın tazmin edilmesi devletin yükümlülüğünde.

 

İnşaat-İş Sendikası olarak bizler, kadınların mücadelesinde kadınların yanındayız. Kadın erkek eşitliğinin sağlandığı, kadınların şiddet görmedikleri, öldürülmedikleri bir dünya özlüyoruz. Kadınların isteklerini tekrarlıyor ve sahipleniyoruz: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar