İnşaat-İş: Tekyol Plus tüm haklarımızı verinceye kadar eylemdeyiz

İnşaat-İş: Tekyol Plus tüm haklarımızı verinceye kadar eylemdeyiz

İhbar tazminatları ve fazla mesai ücretleri ödenmeyen 20 İnşaat-İş üyesi işçi, sendikayla birlikte ana firma konumundaki Tekyol Plus’un Kavacık’taki genel merkezi ve iş yaptıkları başka adreslerde eyleme başladı

Ana yüklenici firmanın Tekyol Plus, taşeron firmanın iflas ettiği söylenen Platin Yapı Mühendislik olduğu pek çok projede çalışırken fazla mesai ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan 20 inşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) üyesi işçi, ana firmanın Beykoz-Kavacık’taki genel merkezi önünde eyleme başladı.

Sendika imzalı “Tüm haklarımızı alıncaya kadar direneceğiz!” pankartı, teşhir konuşmaları, baretlerin yere vurularak sloganların haykırılması biçiminde devam eden eylem, bugün aynı zamanda bu firmalar bünyesinde çalışırlarken iş yaptıkları Taysad Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Impro-Cengiz Makine ile Siemens’in Kartal’daki merkezi önüne de taşındı.

Saat 11:00’de ana firma konumundaki Tekyol Plus’un önünde “Tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz!” pankartının açılmasıyla başlayan eylemde işçiler sık sık “İnşaat işçisi köle değildir!” ve “Gasbedilen haklarımızı istiyoruz!” sloganlarını haykırdı.

İnşaat-İş, daha önce 28 Ekim’de eylemde olacağını açıklamıştı. Fakat daha sonra yaptığı açıklamada şirket yönetiminin işçilerin alacaklarını ödeyeceğini söylediğini, bunun için hesap numaralarının istendiğini belirterek, eylemin ertelendiğini duyurmuştu.

Bu arada ana firma konumundaki Tekyol Plus yönetimi sorunu çözmemiş, sendikayla bağlantıyı kesmiş ve işçilerle doğrudan görüşerek sendikadan bağımsız hareket etmelerini istemişti. Şirket yönetiminin bu tutumlarını reddeden işçiler ve sendika yönetimi, ertelenen eylemin bugün yapılacağını açıklamıştı.

Haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan işçiler ve sendika yönetimi, eylemin sadece Kavacık’taki genel merkez binasıyla sınırlı kalmayacağını, Tekyol Plus’un iş yaptığı Impro-Cengiz Makine, Siemens, Eczacıbaşı Holding Merkez Ofisi, SOYAK Merkez Ofisi, Avant Garden Otel önü, D-Maris Otel önü gibi adreslere de taşınacağını belirtiyorlar.

Nitekim bugün işçiler Kavacık’taki genel merkezin yanısıra hem Taysad Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Impro-Cengiz Makine hem de Siemens’in Kartal’daki merkezi önünde de eylemler yaparak hakları ödeninceye kadar tüm adreslerde olacaklarının altını çizmiş oldular.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar