İnşaat-İş üyelerine 4. gözaltı

İnşaat-İş üyelerine 4. gözaltı

İnşaat-İş’in Yapı&Yapı İnşaat önündeki direnişinde işçiler 4. kez gözaltına alındı!

İnşaat-İş, Yapı&Yapı İnşaat’ın Libadiye İş Merkezi şantiyesinde taşerona bağlı olarak çalışıp, ücretlerini alamayan üyeleriyle birlikte bugün yine şirketin Libadiye’deki merkezi önünde, direnişteydi. Direnişin 5. günü olan bugün de işçiler ve sendika yöneticileri gözaltına alındı.

4 kere gözaltı saldırısına maruz kalan sendika bu tutumun “suç” olduğunu belirterek, direnmekteki kararlılıktan geri adım atmayacağını vurguladı, dayanışma çağrısını yineleyerek şunları belirtti:

İşçi arkadaşlarımızın gaspedilmek istenen ücretleri için Yapı&Yapı İnşaat’ın Altunizade’deki merkez binası önünde yaptığımız direnişin 5. gününde 4. kez gözaltına alındık.

Bugün direnişimize başlamadan önce Beşiktaş Belediyesi’nde taşerona bağlı olarak çalışıp, ‘kadro’ soruşturmasında ‘elenerek’ bir anda işsiz kalan ve sendikalarından da gerekli desteği alamayan işçi arkadaşlarımızın direnişini ziyaret ettik.

Ziyaretten sonra saat 13:00 sıralarında daha önce de duyurduğumuz gibi Yapı&Yapı İnşaat’ın Altunizade’deki merkezi önünde pankartımızı açıp, sloganlarımızı haykırarak direnişimize başladık.

‘Ücret haktır gaspedilemez!’, ‘İnşaat işçisi köle değildir!’, ‘Hırsız Yapı hesap verecek!’ sloganlarıyla birlikte neden eylem yaptığımızı anlatmaya çalışırken son 4 gündür yaptığı gibi bugün de gözaltına alarak sesimizin duyulmasını engelleme tutumunu sürdürdü.

Polisin, devletle ve hükümetle yakın ilişkisi olduğu anlaşılan Yapı&Yapı İnşaat’ın çıkarlarını korumak konusunda adeta özel bir koruma gücü gibi kullanıldığını yaşadığımız deneyimlerle net bir şekilde gördük.

Buradan bir kez daha altını çizerek belirtiyoruz ki dün bize ‘yarın da yaparlarsa tutuklarız’ gibisinden aba altından sopa gösterenler, savcıları ve polisleriyle suç işlemektedirler. Bizler en temel hakkımız olan ücret hakkımız için bile direnmek zorunda kalan inşaat işçileriyiz. Direnişimiz son derece meşru ve yasal-demokratik bir hakkın kullanımı biçiminde seyretmektedir. Fakat polis ve ona emir verenler Yap&Yapı’yla nasıl bir ilişki içindelerse işçinin ücretini gaspetmeye çalışarak suç işleyen patronun prestijini korumak için her türlü prosedürü ihlal ederek tam 4 defadır bizi gözaltına almaktadırlar. Bu gözaltılarla hak aramamızı engellemekteler, kendi yasalarına göre de suç işlemektedirler.

Devletin ve onun polis gücünün patronların çıkarlarını korumak için var olduğunu biliyoruz. Fakat bu örnek özgülünde bu gerçek hiçbir perde, maske olmaksızın açıkça ortaya konulmaktadır. Devletin savcısı da polisi de Yapı&Yapı’nın özel gücü gibi hareket etmekte, aralarında organik bir ilişki varmışçasına alenen bunu yapmaktadırlar.

Kendisine ilerici, demokrat, emekten yana diyen tüm toplumsal kesimlere Yapı&Yapı İnşaat önündeki direnişimizde karşı karşıya kaldığımız bu muamele konusunda duyarlılık çağrısı yapıyoruz. Sadece ücret talebi için yapılan bu eylem karşısında takınılan saldırgan tutum hafife alınamaz!

Bu yaklaşımın yarın emek mücadelesinde daha pervasız biçimlerle karşımıza çıkacağını özellikle belirtir, gerekli duyarlılığın gösterilmesini beklediğimizi özellikle belirtiriz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar