İnşaat-İş’in Emaar’daki çalışmasına polis müdahalesi

İnşaat-İş’in Emaar’daki çalışmasına polis müdahalesi

İnşaat-İş’in koronavirüsle birlikte işçilerin can güvenliğinin kalmadığı şantiyelerden Emaar’ın önünde yaptığı bildiri dağıtımı ve konuşmalar, Emaar yönetiminin çağrısıyla polis tarafından engellenmeye çalışıldı

İşçilerin diğer şantiyelerde olduğu gibi son derece sağlıksız koğuşlarda barındığı, hijyenin olmadığı yemekhanelerde kalabalık bir şekilde yemek yediği, dip dibe ve oldukça elverişsiz koşullarda çalıştığı Emaar şantiyesi önünde bildiri dağıtarak, işçilere iş güvenliği yasası gereği önlem alınmaması durumunda işi bırakma hakları olduğunu anlatan İnşaat-İş temsilcilerine polis müdahale etti.

Emaar yönetiminin çağrısıyla sendika temsilcilerinin çalışmasına müdahale eden polis, ilk önce “eldiveniniz yok, hastalık bulaştırırsınız” gibi bir bahane üretti. Geri adım atılmayınca da üzerinde “yaşamımız için ücretli izin” pankartı olan sendika aracının trafiği engellediği gerekçesiyle çekileceği tehdidinde bulundu.

İnşaat-İş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda bu müdahaleyi teşhir edip, “asıl işçileri bu koşullarda çalıştıran patronlara müdahale edin” diye belirtti. İşçilere bu koşullarda iş görmeme haklarının olduğunu anlatmaya devam edeceğini vurgulayan sendika şunları ifade etti:

Emaar şantiyesi önünde yaptığımız bildiri dağıtımı ve sesli konuşmalara müdahale eden polis, eldiven takmadığımızı bahane etti ilk önce. Daha sonra da aracımızın trafiği engellediğini iddia ederek çekmekle tehdit etti.

 

İşçilerin dip dibe ve kalabalık koğuşlarda son derece sağlıksız ortamlarda çalışıyor-barınıyor olmalarını dert etmeyenler, bu gerçeği haykırıp, “şantiyeler kapatılsın, işçiler ücretli izne yollansın” diyen bizim sendikal çalışmamızı engellemekle uğraşıyorlar!

 

Bize değil, iş güvenliği yasasını ihlal edenlere müdahale edin! Sendika olarak bu köle kampları işçiler ücretli izne yollanarak, kapatılıncaya kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz!

 

İnşaat işçileri iş durdurma haklarını korkusuzca kullanıncaya kadar!

 

Polisi Emaar yönetiminin çağırdığını öğrendik. İşçileri ölümle burun buruna çalışmaya zorlayan bu rantiyeci sürüsünü rahatsız etmişiz! Etmeye devam edeceğiz! Sendikamıza çevre kirliliğine neden olduğumuz iddiasıyla biner lira ceza kesilecekmiş.

İnşaat-İş, Emaar yönetimiyle daha önce yaptığı görüşmede bazı iyileştirmelerin yapılacağı sözü almış ve bunları takip edeceğini belirtmişti. Bu tür parçadan iyileştirmelerin çözüm olmadığını, aslolanın şantiyelerin kapatılması ve işçilerin ücretli izne çıkarılması olduğunu belirten sendika, Emaar yönetiminin yapacağını söylediği düzeltmeleri de yapmaması üzerine “Bu saatten sonra Emaar yetkilileri şantiyede salgına karşı alınan ve alınacak olan önlemleri sendika temsilcilerimizin denetimine açmadıkları sürece Emaar yetkilileri ile tüm görüşmeleri askıya alıyoruz” diye belirtmiş, işçilerin can güvenliğinin olmadığını vurgulayarak, olası bir koronavirüs vakasından yönetimin sorumlu olduğunu ifade etmişti.

İnşaat-İş işçilerden gelen görüntüleri bugün de paylaşmaya devam ederek, işçilerin can güvenliğinin olmadığını anlatma ısrarını sürdürdü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar