İnşaat-İş’ten madencilere ziyaret: Bu direniş kazanacak!

İnşaat-İş’ten madencilere ziyaret: Bu direniş kazanacak!

Bağımsız Maden-İş’le birlikte 8 yıldır ödenmeyen tazminat hakları için Ankara’ya yürüyen, önceki gün Salihli’de gözaltına alınıp bırakılan Uyar Madencilik işçilerinin Salihli merkezdeki beleyişleri sürerken, İnşaat-İş bir heyetle direnişi ziyaret etti

Ücret ve kıdem tazminatı alacakları için 12 Ekim’de Soma ve Ermenek’ten iki koldan Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerinden, Soma kolundakiler önceki gün gözaltına alınmış, 7 saat sonra serbest bırakılmıştı.

“Anlaşma sağlanmazsa devam edeceğiz. Artık nerede gözaltına alınırsak…” diyen işçiler ve Bağımsız Maden-İş temsilcileri, Salihli Meydanı’ndaki bir alanda bekleyişlerini sürdürüyor.

İşçiler ve sendika yöneticileri, Manisa Valisi’nin bir kez daha devreye girdiğini ve sorunu çözmek için çeşitli girişimlerde bulunduğunu, kendilerinin de bu girişimlerin sonuçlarını bu alandaki kamp vaziyetiyle bekleyeceklerini belirtiyor. Salı gününe kadar bir sonuç çıkmazsa Ankara yürüyüşü kararlılığını çeşitli biçimler de geliştirerek sürdüreceklerini vurguluyor.

Soma ve Salihli’den işçilerin, bölge halkının ziyaret ederek destek verdiği direniş bugün 7. Gününde devam ederken, İnşaat İşçileri Sendikası da bir heyetle direnişçi işçileri ziyaret etti.

İnşaat-İş temsilcilerinin ziyaret sırasında yaptıkları konuşmalarda direnişin tarihsel önemine işaret edilerek, destek ve dayanışmanın, birleşik mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

“Bu direniş kazanacak!”

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan İnşaat-İş Örgütlenme Sorumlusu Yunus Özgür, sendika olarak olanaklarının sınırlılığı nedeniyle ziyaret etmekte geç kaldıklarını, bunun aynı zamanda bir özeleştiri de olduğunu belirterek, “Bu direniş önemli bir direniş, Soma Katliamı döneminde bile maden işçisi anlamlı bir tutum geliştiremedi. Bugün parçadan da olsa bu direnişlerin yaşanması maden işçilerine de bir şeyler gösteriyor. Sessiz kalan, katılmayan, evinde oturan, seyreden açısından bile bir anlam taşıyor. Sınıf mücadelesinde atılan hiçbir taş boşa gitmez. Burada o kararlılığı da gördük. İlk gözaltılar, devletle ilk defa karşı karşıya gelmenin, karşı koymanın yarattığı özgüveni… Bu direniş kazanacak!”

İnşaat-İş Örgütlenme sorumlularından Anıl Deniz Gider de kısa konuşmasında maden işkolunun da en az inşaatlar kadar zor bir işkolu olduğuna işaret ederek, “Burada atılan her adım sınıf mücadelesinin bütününü etkileyecek bir adımdır. Sınıf mücadelesini daha ileriye taşıyacak bir sendikal mücadele bu. Dayanışma ve birlikteliği pekiştiriyor” diye belirtti.

Sendika Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Özkanlı da, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın anlamlı bir rolü olduğunu vurgulayarak işçilere hitaben, “Onun siz işçilerle birlikte olması önemli. Bizler gibi emekçinin yanında, net bir sınıf tutumu alıyor. Bizler de sizin davanızı destekliyoruz, birbirimize sahip çıkmalıyız, destek ve dayanışma göstermeliyiz” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar