İnşaatta devasa maliyet yükselişi

İnşaatta devasa maliyet yükselişi

İnşaat maliyet endeksi nisanda mart ayına göre yüzde 1,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,41 yükseldi.

İktidarın fonlayıp durduğu ama buna rağmen yapısal krizin duvarına çarparak patinaj üstüne patinaj yapan, iflas ve konkordatolarla gündemden düşmeyen inşaat sektörünün yaşadığı gerçekler, rakamlara da tercüme ediliyor.

Pek çok şantiyenin durduğu, durmayanlarınsa çalışıyor gibi göründüğü bu koşullar mevcut ekonomik krizin boyutlarının da tercümesi olmaya devam ediyor. Bu rakamlar birçok malzemesi ithal edilen inşaatta krizin ve bu krizin ifadesi olan döviz kurlarının girdi maliyetlerini nasıl yükselttiğini; fakat işçi ücretlerinin yerinde saydığını ve işkolunun yandaş patronlarının fonlanmasına rağmen buna paranın dayanmadığını ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) açıkladığı nisan ayı inşaat maliyet endeksi bu gerçeği açıkça ortaya koyuyor. Buna göre, inşaat maliyet endeksi nisanda mart ayına göre yüzde 1,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,41 yükseldi.

Aylık bazda malzeme endeksinde yüzde 2,14, işçilik endeksinde yüzde 0,41 artış oldu. Geçen yılın nisan ayına göre malzeme endeksi yüzde 26,52, işçilik endeksi yüzde 26,15 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,39, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,59 yükseldi.

Nisanda, mart ayına göre malzeme endeksinde yüzde 1,9 işçilik endeksinde yüzde 0,23 artış oldu. Yıllık bazda bakıldığında ise malzeme endeksi yüzde 26,75, işçilik endeksi yüzde 26,23 yükseldi.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 2,28, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artış gösterdi. Söz konusu ayda bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2,75, işçilik endeksi yüzde 1,12 yükseldi. Geçen yılın aynı ayına göre ise malzeme endeksi yüzde 25,79 işçilik endeksi yüzde 25,86 arttı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar