İnsan ırkını ‘ıslah’ vahşeti

İnsan ırkını ‘ıslah’ vahşeti

Avrupa’da saf ırk ve sosyal hijyen fikirlerinden doğan kanunlara sahip tek ülke Almanya değildi

İnsan ırkının ıslahına yönelik ilk kanun 1901 yılında Kuzey Amerika eyaleti İndiana’da kabul edildi. Otuz yıl sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde zekâ özürlülerin, tehlikeli katillerin, tecavüzcülerin, keza “topluma zararlı sapkın”, “uyuşturucu ve alkol bağımlısı” ve “hasta ve dejenere kişiler” gibi muğlak kategorilere mensupların kısırlaştırılmasına yasal açıdan izin veren eyaletlerin sayısı otuzu buldu. Kısırlaştırılanların çoğunlukla elbette siyahlardı. Avrupa’da saf ırk ve sosyal hijyen fikirlerinden doğan kanunlara sahip tek ülke Almanya değildi. Başkaları da vardı. Mesela İsveç’te otuzlu yıllarda kabul edilen ve 1976’ya dek yürürlükten kaldırılmayan bir yasanın uygulanmasıyla yetmiş binden fazla insanın kısırlaştırıldığını resmi kaynaklar yakın zamanda kabul etti.

Latin Amerika’da ırk ıslah kanunu yoktu; belki de bunun nedeni açlığın ve polisin o zamanlar bu işi üzerine almış olmasıydı. Guatemala, Bolivya ya da Peru’daki yerli çocuklar açlık ya da tedavi edilebilir hastalıklar yüzünden şu anda da sinekler gibi ölmeye devam ediyor. Brezilya şehirlerinde ölüm mangaları tarafından öldürülen her on çocuğun sekizi siyah.

Kuzey Amerika’daki son ırk ıslah kanunu 1972’de Virginia’da yürürlükten kaldırıldı, ama Amerika Birleşik Devletleri’nde siyah bebeklerin ölüm oranı beyazlarınkinden iki kat fazla ve elektrikli sandalye, enjeksiyon, hap, kurşuna dizme ya da darağacı yöntemiyle ölüm cezasına çarptırılan her on yetişkinden dördü siyah.

İkinci Dünya Savaşı döneminde pek çok Kuzey Amerikalı siyah Avrupa’daki savaş meydanlarında öldü. Bu arada, evlilik yoluyla yasaklanan melezleşme kan nakli yoluyla gerçekleşmesin diye, Amerika Birleşik Devletleri, Kızıl Haç’ı siyahların kanının beyazlarda plazma olarak kullanılmasını yasaklıyordu.

[Tepetaklak, Eduardo Galeano]


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar